Je dobré navštívit nějakou ucelenou školu anebo kurz. Zde v české republice doporučuji Institut Aromaterapie v Praze a Holistickou aromaterapeutickou školu v Kyjově. Mám časté dotazy, která je lepší. Obě jsou úžasné, obě mají nádherné informace a obě jsou naprosto rozdílné. Institut se zaměřuje na čínskou medicínu a masáž, Holistická na propojení se vším bez masáže.
Můj názor je ten, že pojmout základy Aromaterapie je snadné a pokud jste poctiví, dbáte na bezpečnost, zajímáte se o biochemickou specifikaci, tak to zvládne v pohodě každý. Narozdíl třeba od Homeopatie. Ovšem akutní Homeopatii zvládne, po nastudování, též naprosto každý.
U éterických olejů je potřeba dbát nejen na biochemické specifikace, ale například i na fotosenzitivitu, bezpečnost použití u dětí, těhotných žen, starých a nemocných lidiček. Hodně píši příspěvky o éterických olejích, rostlinných olejícha hydrolátech i na facebooku pod názvem Aromadary. klikněte zde
Také pořádám různé kurzy, přednášky, kde se zaměřuji na bezpečnost použití éterických olejů. Často se mi na kurzech např. Výroby domácí kosmetiky stává, že si lidé pletou éterický olej s tinkturou. Případně - i přes obeznámení o bezpečnosti éterickýho olejů a jejich použití - mají pocit, že když jim kápnu jen 1 kapku, tak je šidím a kapou si do krému jak švihnutí i přesto, že je upozorňuji na to, že 1 kapka je několik kilo rostliny.
Fotosenzitivita:
Pod tímto pojmem se skrývá možnost reakce éterické oleje na kůži po aplikaci a následným slunění. Toto se týká nejen slunění na sluníčku, ale i třeba v SOLÁRKU!!!
Fotosenzitivní éterické oleje:
Citrusy - všechny lisované a to hlavně při překročení 2% koncentrace.
Destilovaný je bezpečný, protože molekuly furokumarínu případně kumarínu ( toto jsou látky, které když éterický olej obsahuje, tak je fototoxický) tou destilací do éterického oleje neprojdou. Katarina Svoboda na přednášce říkala, že ani pesticidy a jiné nedobroty, protože ty molekuly toho všeho jsou tak velké, že se při destilaci nedostanou celým tím procesem do éterického oleje.
Já jsem zkoušela lisovaný citrón na sobě a na mě fotosenzitivní nebyl. Ale např. Bergamot - zhnědl mi prst. Ovšem už jsem se setkala i s tím, že tyto fotosenzitivní citrusy lidé používají do opalovacích olejů díky krásnému zhnědnutí. Ještě jsem to nezkoušela.
To stejné platí i o ROSTLINNÉM oleji Třezalka. Uvádí se jako fotosenzitivní, nicméně pan Hádek ho používá do opalovacích přípravků a to přímo v Egyptě. Také paní ing. Věra Žďárská z Bylinkové zahrady ve Valticích používá třezalku na opalování. Třezalka obsahuje látku hypericin, která jak uvádí bylinkové knížky, způsobuje fotosenzitivitu. Dále pak je v třezalce látka cytochrom. Ta ovlivňuje účinek léků. Proto se uvádí např. při antikoncepci, že pokud pijete třezalkový čaj, může bourat účinky antikoncepce.
Vraťme se k éterickým olejům, které by měli být fotosenzitivní:
Kmín, meduňka, khella, sporýš aloiska, aksamitník, verbena citronová, koriandr.
Rostliny miříkovité - Apiaceae: andělika, petržel, celer, v malé míře anýz, fenykl, mrkev.
První pomoc při zasažení očí éterickým olejem.
Jako první namočíme hadřík vodou a na něj nalijeme trošku rostlinného oleje. Například pupálkový, olivový, jakýkoliv. V této chvíli je jedno, jestli je bio, či ne. Čistým hadříkem oči vytřeme do sucha. Já mám většinou u sebe ještě květovou vodu ( hydrolát ) z růže a heřmánku. Případně i chrpový hydrolát. Všechny tři jsou vhodné na nastříkání přímo do očí. Růžová květová voda je vynikající místo očních kapek.
Chvíli počkejte, vyslzíte, a pak máte kukadla zase v pořádku. ( Moje vlastní zkušenost. )