Bylinky a éterické oleje spjaté se svatojánskou nocí

Svatojánská noc je nocí, kdy se otvírá brána do jiného světa. V roce máme jen tři takto „duchovní“ noci. A jednou z nich je letní slunovrat.

Letní slunovrat je doba, která má velice blahodárný vliv na všechny bytosti. Nejen stromy a bylinky, ale i lidi. Letní slunovrat je spojen s datem 24.6. kdy slaví svátek Jan. Ovšem z mé zkušenosti vím, že tento čas začíná kolikrát i o 14 dní dříve, anebo o týden později. Je dobré se nacítit na sebe sama a tyto pocity z hloubky Duše poslechnout. Ne vždy to co kdo píše je pravda. Tedy, abych byla konkrétní, NAŠE pravda.

v Odyssey Homér zmiňuje, že na ostrově Ithaka je tajemná jeskyně, která má dvě brány. Tyto se otvírají dvakrát do roka. První je „lidská brána“, která se otevírá na sever. Tomu odpovídá doba letního slunovratu, kdy je Slunce na severu od nebeského rovníku. Druhá brána, „brána bohů a nesmrtelných bytostí“ se otevírá na jih. Tomu odpovídá doba zimního slunovratu.

Svátek svatého Jana je svátkem, kdy vkročíme do brány stvoření a individuálního projevu. Proto svátek svatého Jana je spjatý se zvyky, které ochraňují již stvořený svět. Například přímluvy a zvyky, které se konaly na podporu lepší úrody.

Také bylinky v tento den mají prý větší moc. Mají se sbírat v noci, a zvláště pak ty, na které padne rosa. Rosa je voda, uznávaná dříve i alchymisty. Voda je spojena se znamením raka, které nám v tuto dobu vládne. Rak a měsíc patří k sobě. Měsíc je přisuzován v astrologii naší Duši.

Na svatého Jana se věřilo, že do půlnoci je potřeba chránit se proti démonům a čarodějnicím. Proto se na okno nebo za dveře položila například miska se solí, nebo koště z čiroku. Říkalo se, že čarodějnice musela počítat zrnko soli po zrnku a nikdy to nestihla do půlnoci. Od půlnoci nastala noc ochraňovaná samotným patronem

Bylinky svatého Jana, z nichž jsou vydestilované éterické oleje

Těchto bylinek a éterických olejů je samozřejmě více. Probírám je na mém kurzu Svatojánská aromaterapie. Pokud chcete ovládat aromaterapii od amatéra po profesionála, nabízím online kurz aromaterapie s názvem Vstupní brána k srdci aromaterapie. Klikněte zde.

Kurz Vstupní brána k srdci aromaterapie je opravdu nadupaný. Máte se na co těšit!

Hřebíček (Syzygium aromaticum)

Hřebíček je orientální koření, které se k nám na západ dostalo až během 4. století.

V Řecku se dodnes věří, že hřebíček dokáže odvrátit zlo a přivolat šťastný život. Ochraňuje před uhranutí a závistí.

 • 7 hřebíčků navlékneme na provázek a přidržíme nad ohněm. Pokud s praskotem shoří, závist a uřknutí pomine.
 • Chrání i před hmyzem.

Éterický olej patří mezi horké éterické oleje a je potřeba dodržovat bezpečné dávkování. O dávkování a bezpečném používání éterických olejů mám v mém online kurzu Vstupní brána hodinu a třičtvrtě přednášku, kterou si účastnice velice pochvalují.

Hřebíček je velmi silný éterický olej. Používáme ho velice obezřetně.

Česnek (Allium sativum)

Česnek zná každý. Jeho vůně dokáže v ústech člověka odradit nejen od líbání, ale také odežene viry a bakterie z těla. Pro jeho sirný zápach je to rozporuplná rostlinka. Nejen že se doporučuje při nemoci, ale například taoisté tvrdí, že česnek posiluje démony v těle a proto ho nejí.

Byl považován za podsvětní bylinu.

 • Plinius o česneku napsal, že zmírňuje astma.
 • Dioklés ho zase podával nemocným, kteří trpěli na otoky.
 • Dříve se kloktáním vody s rozdrceným česnekem léčila angína.
 • Nálev z česneku se doporučoval proti lupům.

Používal se i jako amulet a talisman.

Zajišťuje ochranu proti všem kouzlům, v sanskrtu je nazýván „zabijákem nestvůr“.

Je to bylinka svatého Jana, jedno přísloví říká, že: „Kdo si nekoupí na svatého Jana česnek, zůstane celý rok chudý.“

Éterický olej z česneku

je hodně silný na svou, řekněme to slušně, vůni. Nedovedu si představit, že by ho někdo použil dobrovolně. 😊 Nicméně Caroline Ingraham, která se věnuje aromaterapii a zvířátkům, jim tento éterický olej z česneku dává vybrat. A na přednášce nám vyprávěla o slonici, která si éterický olej z česneku vybrala ve chvíli, kdy měla hnisavé obrovské zranění z pádu a hrozilo jí, že zemře. Přežila.

Levandule

Levandule se používala na výrobu Svatojánské vody. Ta se pak prodávala před bazilikou v Římě v předvečer svátku. Levandule má ve svém gerundiu lavare základ pro slovo mýt se. Je tedy symbolem čistoty duše, ctnosti a používala se také ke křtu.

Dříve ji ženy používali jako ochranu před týráním od svého manžela.

V Toskánsku ji zase používali na ochranu svých dětí před uhranutím.

Éterických olejů z levadule je více druhů, protože máme i více odrůd z levandule. Nejbezpečnější je levandule pravá. Je to jeden z mála éterických olejů, u kterého se uvádí, že se může použít neředěný na kůži. Zde bych apelovala na opatrnost. Může způsobit halucinace. V mém online kurzu probírám více druhů levandulek.

Máta

Tato bylinka se zrodila z oběti, z nymfy jménem Minthe. Byla milenkou boha podsvětí Háda. Když si Hádes dovedl svou právoplatnou manželku Persefonu, Minthe žárlila a chtěla ji zabít. Persefona ji ale předběhla. Hádes ji proměnil v mátu. Těchto verzí, jak vznikla máta jsem našla přibližně čtyři a každá se od sebe liší.

I odrůd máty je více než 30.

Každopádně se v Řecku máta spolu s rozmarýnou a myrtou používala při pohřebních obřadech, aby se překryl zápach zkaženého masa.

Také byla používána pro přivolání lásky.

Tyto rozpory tuto bylinku doprovází snad stále. Říkalo se, že má zhoubný vliv na sperma muže a Dioskoridés ji doporučoval na zabránění početí (nespoléhala bych na to 😊 ). V dalších knihách jsem totiž zase našla více pojednání o tom, jak vyvolává chtíč a povzbuzuje mužskou sílu. Když se nad tím vším zamyslím, tak u mého manžela funguje u máty tato druhá část „pravdy“. chichi

Na svatého Jana se máta rozsypávala na zem a měla chránit před hady. Také snědení listů máty prý uzdravovalo od otravy jedem.

 • Vůně povzbuzuje mozek, paměť a ochlazuje.
 • Vynikající je na žaludek, páchnoucí dech.

Éterické oleje z máty, ty nejznámější, máme dva.

Máta peprná

Máta peprná je kontraindikovaná pro děti do dvanácti let. Dále je kontraindikovaná při epilepsii a u těhotných žen. Pozor u těch, kteří mají problémy se srdcem.

 • je analgetická
 • vynikající při zácpě
 • proti migréně.

Máta kadeřavá

Je kondraindikovaná pro děti do osmi let.

 • podporuje tvorbu hlenu
 • vynikající proti zácpě
 • vynikající na žaludek
 • podporuje paměť

Rozmarýn

Rozmarýn byl součástí tzv. „Svatojánské vody“. Je spojený s mořem. Říká se ji mořská růže. Proto jsme ji s manželem destilovali v Chorvatsku u moře s mořskou vodou, místo sladké vody.

V období epidemií chránil před nákazou

Při náboženských obřadech se používal místo kadidla.

Je spojený s pohřebním rozloučením. Je totiž symbolem vzkříšení ze smrti. Přináší štěstí, zvláště, pokud se větvička nosí blízko srdce. Pod postelí zahání úzkosti a zlé sny.

Použita ve svatební den symbolizuje upřímnost.

Éterický olej rozmarýn

V aromaterapii rozlišujeme celkem tři základní biochemické specifikace éterických olejů. Nejčastěji se používá typ kafr. Ten se nesmí používat při epilepsii, horečkách, vysokém tlaku, v těhotenství a u dětí do tří let.

 • dodává energii, proto je dobré použít ho hlavně ráno, anebo když máme před sebou dlouhou noc 😊
 • studie ukázaly, že je vynikající na paměť
 • pomáhá při nachlazení
 • posiluje
 • prohřívá.

Petržel

Latinský název petržele Petroselinum sativum pochází z řeckého petrosélion: „celer, který se rodí mezi kameny“. Jiná interpretace uvádí, že pochází od seléné – měsíc. Prý semena petržele jsou podobná měsíci.

Tak, jako všechny byliny svatého Jana, i petržel dokáže věštit.

Byla symbolem smutku. A proto se věřilo, že když se petržel hodila do komína v domě zemřelého, vyšel – li bílý kouř, duše nebožtíka šla do ráje. Pokud kouř byl šedý, šla do očistce a když černý, šla do pekla.

Když se petržel objevila ve snu, znamenalo to bouřlivou oslavu, když se sekala, znamenalo to změnu v rodině.

Petržel povzbuzuje mozek a tvořivost, proto si věštci dávali kolem hlavy věnec z petržele.

Používal se na zastavení laktace. Dával se obklady na prsa, aby nedošlo k zánětu, který může nastat, když se mléko přestane odstřikovat.

U střevní koliky u kojenců se vkládaly stonky petržele do zadečku. (Au).

Éterický olej z petržele

Je kontraindikován u dětí, těhotných. Je fotosenzitivní, proto pozor na sluníčko.

Shrnutí

Jak jsem zmínila na začátku, letní slunovrat je časem oslav života, hojnosti, je to den, kdy můžeme nahlédnout do budoucnosti a můžeme se dotknout jiných světů. Těch bylinek, které můžeme použít na oslavu, je hodně. Všechno, co v tu dobu roste, podporuje svatojánskou magickou moc, umocňuje síly člověka a pomáhá spojit nebe a zem. V propojení s éterickými oleji získávají svatojánské lektvary nádech spirituálních pomocníků, kteří doprovází na cestě od housenky k motýlovi.

Pokud známe bezpečné užívání éterických olejů, užijeme si krásný motýlí let transformace.

Zdroje:

CATTABIANI, Alfredo. Florarium: mýty, legendy a symboly spjaté s květinami a rostlinami. Praha: Volvox Globator, 2006. Mandragora (Volvox Globator). ISBN 80-7207-595-0.

NOVÁKOVÁ, Barbora a Zbyněk ŠEDIVÝ. Praktická aromaterapie: [přirozená cesta ke zdraví, kráse a vitalitě : přehledný průvodce aromaterapeutickými prostředky v kosmetice, v kuchyni, při léčení, rehabilitaci a masážích]. V Praze: Pragma, 1996. ISBN 80-7205-371-X.

Výpisky Institutu aromaterapie biochemie Katarina Svoboda

https://eshop.karelhadek.eu/petrzelovy-etericky-olej

Obrazy mi namalovala Maky Tvorilkova

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů