Lípa – čaj, hydrolát a vůně

Lípa je velmi oblíbený a známý český strom. Při našem putování po České republice jsem si všimla, že je celkem hojně kolem dokola. V parcích, u zámku… a někdy byl košatý, obrovský, mohutný, všeobjímající. Kolikrát jsem vůni lípy zaznamenala dlouho dopředu, ještě dříve než jsem zahlédla samotný strom. U Lípy to bzučí a žije.

Květ lípy pomáhá lidské bytosti, podobně jako růže nebo lněný olej. Zmiňuji se o tom na mých kurzech i v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde. Má pět vnějších a pět vnitřních okvětních lístků. Číslo pět patří člověku. Vůně květů je omamná, stačí si jich pár namočit přes noc do vody a ráno nás přivítá sladce opojná vůně, která obejme naše srdíčko. I listy Lípy mají tvar srdce.

Při obírání květů lípy se náš pejsek do jejich listů celý schoval. Kdo najde pejska?

Lípa pomáhá nejenom pozvednout srdce, ale umí pohladit i ve chvíli, kdy naše srdce už i fyzicky nestíhá a je oslabené. Například při palpitacích, angíně pectoris.

Ochraňuje i při chřipce. Fyzicky i spirituálně. Zvlášť, když na nás někdo KAŠLE. 

Nádherný recept s lípou, kterému jsem dala název: Štěstí do kapsy – nejlépe u prdele klikněte zde, přátelé.

Máme více druhů lípy. Jako první roste Lípa velkolistá. A další známou a milovanou je Lípa malokvětá, srdčitá. Podle pana Janči je doba sběru pro květ lípy mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

Účinky lípy

 • podporuje pocení (podle pana Janči pijeme po patnácté hodině)
 • při horečce
 • uklidňuje nervy
 • protikřečová
 • vynikající na žaludek
 • protizánětům
 • na snížení vysokého tlaku způsobeným stresem
 • při strachu a úzkosti
 • ischias
 • popíjíme při svědění kůže
 • obklad z květů je vynikající na zanícené oči
 • proti váčkům pod očima

Na květ může mít někdo alergickou reakci, na listy z lípy už ne. Proto se mohou na inhalaci použít i listy z lípy. A to hlavně při počínající horečce. Také je super inhalovat listy při astmatu. Je to bezpečná úlevná aplikace.

Z lípy využíváme všechno. Květy, listy i větvičky.

Kůra z lípy

Také kůra je léčivá. Ale tu používáme pouze z mladých větviček. Neřežeme kůru stromu, protože tím ten strom zabíjíme. A nikdo z nás nechce být vrah, že ano. Lípy se dožívají i tisíce let, tak snad přežijí i naši dobu, která ztratila úctu k rostlinám a přírodě.

Kůra je vhodná například při klystýrech proti střevním infekcím. Anebo popíjíme.

Hydrolát z lípy

Velmi rádi lípu destilujeme. Destilací se dá získat pouze hydrolát.

Hydrolát z lípy je vynikající i pro miminka, malé děti, těhotné a kojící. Hladí, konejší, uklidňuje. Můžete koupit třeba zde: florihana hydrolát z lípy.

Také do domácí kosmetiky je vhodné ho zakomponovat pro kůži se sklonem k podráždění, červenání a citlivosti.

Hydrolát z lípy vnitřně

 • 1l vody
 • 1 polévková lžíce hydrolátu pro dospělého a 1 čajová lžička pro děti
 • hotovo.

Můžeme přidat plátek citrónu. Zvlášť v létě super. Citrón udržuje tekutiny v těle. V zimě si dávat citrón je blbost. Zvlášť při horečce.

Éterický olej z lípy

Éterický olej z lípy existuje pouze ve formě tzv. absolue. Co to je dopodrobna rozebírám v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde. Pro zaryté aromaterapeuty to není éterický olej, protože ty se získávají destilací bylin. Někteří ho ani nechtějí používat. Což je škoda a to obrovská. Dogmatické přístupy jsou někdy hodně na škodu. Vůně lípy ve formě éterického oleje získaného pomocí absolue je neskutečně u lidí oblíbený a často ho používám hlavně u žen, které cítí únavu ve vztahu. Ať už díky stereotypu, nebo po hádce…prostě lípa a rázem je celosvětový mír.

Je vynikající pro workoholiky, unavené maminky.

Spiritualita lípy

Kousek od mé práce nám roste nádherná voňavá obr Lípa. Voní a objímá kolemjdoucí. Stojí si pevně a přesto se naklání i k domům okolo stojícím. Respektive hlavně k jednomu domu. Domu, kde sídlí lehké děvy, sex je tady propláchutý alkoholem a celý dům je plný různých příběhů. Ten dům se nazývá Moulin Rouge.

Laskavá, ale nesmírně silná lípa.

Měla jsem odsud klientku. Obdivuhodnou silnou ženu, která tady „pracovala“. Obsluhovala „nahoře bez“ a toužila po opravdové rodině s milujícím mužem a pobíhajícími dětmi.

Byla sirotek a měla sny. Ale toto psaníčko není o ní. Je o Lípě. O Lípě, která se něžně a laskavě naklání k oknům „vykřičeného“ domu a snaží se svými větvemi předat aspoň energii lásky. Může si to dovolit. Kořeny Lípy totiž sahají hluboko, proto toho ustojí hodně.

Její lístky mají tvar srdce a červen červenec ji milostně oblétávají čmeldové a včely.

Koruna každé Lípy je majestátní. Snad jen Bez a Lípa, možná ještě Bříza je lidem známá.

Vykuřování lípy

Používáme ji i na vykuřování. Když vykuřujeme dřevo Lípy, její popel si necháváme a čistíme si s ním zuby. Občas si špetku dáme i vnitřně.

Spirituální symbol lípy

Lípa je symbolem soucitu, velké ochrany domova (to lidé schovaní za příběhy v Moulin Rouge potřebují…). Lípa pomáhá zařadit do společnosti, pod Lípou se shromáždili vždycky všichni. Lípa v překladu (pro mě, tak jak mi to přišlo) znamená drak. A dračí energie je podobná hadí v Delfských věštírnách, kdy kněžky měli mnohdy podobný osud, jako příběhy Moulin Rouge v Brně. 

Až do velkých hloubek mě vtáhla Lípa na výletě do dávné minulosti…

Lípa nás spojuje s naší životní energií, s energií podvědomí. Dodává klid a mír.

Homeopatický lék z lípy

V homeopatickém léku je lípa dost depresivní. Ing. Iva Valentová z Uroboros mi potvrdila, že když v devadesátých letech dělali proving léku Lípa, že to bylo temné a náročné. Lípa prostě není jen tak náhodou Českým stromem.

Tady se hodí ukončení : „Nechť nás provází celosvětový mír k Duši.“

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, klinický aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí tkáňových solí?

Anebo aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů