Líska, jaro a magie


Když jsme se 20.12. 2020 nastěhovali do nového domu v lese, studovala jsem si Lísku.

Přemýšleli jsme totiž s manželem, že si uděláme nový dřevěný plot k domu. A jeden z návrhů byl, udělat plot z lísky.

Tento strom jsme chtěli mít blízko domu kvůli veverkám, které nám chodí na naši terasu.

Veverka s vlašským oříškem.

Ing. Věra Žďárská z Bylinkové zahrady ve Valticích nám poradila, abychom zasadili Lísku tureckou.

Líska turecká je keř lahodící oku a zároveň jejími plody jsou oříšky, které mají hrubou skořápku. Tyto milují veverky a ptáci.

Líska obecná

Lísku obecnou zná každý, díky lískovým oříškům.

Jehnědy z lísky obecné

Líska je prvním stromem, kterého si koncem ledna a začátekem února všimnete. Je předzvěstí jara a nového života. Teď v únoru rostou jehnědy. Lískové jehnědy mi v tom lese připomínají kouzelný strom z pohádky Dařbuján a Pandrhola. Proč? Protože ty jehnědy svítí do dálky jako klobásky. Muuuheeheee. No nic, pardon, vrátím se zase na zem.

Zpracování a účinky jehněd

  • Sbíráme je na čaj. Pozor, jehnědy v čaji chutnají hořce. Jejich účinky pomáhají odvodňovat organismus, pročišťují tělo. Jsou úžasné na kašel, zápal plic.
  • Uděláme si z nich tinkturu. Jehněd potřebujeme hodně málo. Hlavně z toho důvodu, že jsou prvními květy pro včely.
  • Jehnědy můžeme namáčet v čokoládě a jíst.
  • Také je rozdrtíme a používáme místo koření.
  • POZOR! Někdo na jehnědy, které obsahují pyl, mohou mít alergii.

Líska a magie

Líska je magický strom (keř) Počátků. Dříve se z nich vyráběli hůlky na hledání vody. Strom patří číslu 9. Číslo 9 znamená osvícení, moudrost, je posvátné pro můzy (no, a já viděla klobásy).

Jehnědy vypadají i jako světýlka, housenky… To vše je symbolika nového počátku.

S lískou je spojeno pár příběhů. V mém kurzu Aromagie se to příběhy prolíná. Nejraději mám povídání o lososu, který snědl lískový ořech. A také v Aromagii bereme barvy, éterické oleje, různé bohy, astrolologii.

V řecké mytologii zase měl Hermes (posel bohů a bůh hraničních přechodů) nést hůl vyrobenou z keře z Lísky, aby mu pomohla při jeho cestách lidskou a duchovní říší.

A víte o tom, že lískové oříšky se používají i na léčení od červů třeba u dětí? Já mám teda na lískové oříšky alergii. Moc je nemůžu.


Duch lískových oříšků podporuje podnikatelské aktivity založené na moudrosti, kterou jsme získali. Toto je doba nových začátků a projevů, splnění toho, o čem jsme snili. Hodně důležité je, abychom si uchovali svůj dětský pocit úžasu a nestali se po cestě životem samolibými nebo línými. Nejhorší jsou krátkozraké pohledy na život.

Příroda je mocný lék pro těžce zkoušenou Duši. Ale jak roste Líska, jaro a naděje na konec temna už je za rohem.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů