Obr citrón cedro a účinky citrónů na tělo

Citrus cedro jsem viděla poprvé naživo v Lago di garda, v oblasti Limone v Itálii.

Tato oblast byla dříve zasvěcena citrónům, ale už dávno to tam není co dříve. Zůstalo víceméně jen jméno Limone. Jméno Limone je pozůstatek z historie, kdy se tady citróny pěstovaly. Teď je v této oblasti pouze maličké muzeum, které na pěstování citrónů vzpomíná. Nicméně mě to stačilo k tomu, abych se tady zamilovala do citrónu cedra.

Citrón Cedro

Citrón cedro je obr Citrón. Jeden z největších citrónů! A měl by vonět mírně po cedru. Tak nevím, no. Cedr necítím.

Zakoupili jsme si ho na trhu v Itálii. Mama miiaa amooree beliisiimaa! A dovezli jsme si ho v autě domů do České republiky.

Použití citrónu cedro

Používá se z něj úplně všechno. A hlavně se používá ta kůra z něho, protože je pěkně tlustá a většinou se používá na tzv. kandování. Představte si, že kůra citrónu cedra je široká 3 – 5 centimetrů! Kandovaná kůra z citrónu cedrátu je orgasmus v puse. Ochutnala jsem ji v tom Limone.

Je to jeden z největších citrónů na světě. Jeden jeho kousek může vážit i přes kilo! A patří mezi nejstarší citrusy, pamatuje si Peršany, Římany a tak. Už se těším, jak si s ním (s vínkem v ruce, pochopitelně) spirituálně pokecám.

Cedro citron je totiž jeden ze čtyř původních odrůd citrusů, z kterých se naroubovali (tady nevím, jestli jsem přes překladač Googlu prodavače našeho citrónu cedra pochopila dobře?) dnešní známé odrůdy.

Tyto citróny jsou spirituální. Jsou totiž velmi důležité pro nějaký folklór (zde opět nevím, jestli jsem dobře porozuměla). Používali ho dříve jako starou medicínu a je důležitý při židovských náboženských svátcích. Tak to mě třeba obohatí někdo s židovskou tradicí? Těším se.

Botanicky je Cedro citron klasifikován jako Citrus medica.

Existuje z něj i éterický olej. Účinky jsou podobné citrónu. Čili antidepresivní, na opary, očista dočista, a pozor. Je fotosenzitivní. My jsme si plody citrónu cedro dovezli jednou z Kalábrie a s manželem jsme si destilovali vlastní éterický olej z citrónu.

Bude krásným zpestřením mého online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde:

V životě by mě nenapadlo, že tím, že se zamiluju do obřího citrónu, se mi otevře další fascinující cesta za jeho historií. A že ho Italové, hlavně prý na jaře, dokonce oslavují. Úžasné.

Účinky citrónu

Na fotce můj manžel Pavol Bodorík. Fotka je z Kalábrie, kde jsme byli za destilací a lisováním éterického oleje a hydrolátu z bergamotu. Vše najdete v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie klikněte zde.

Tento popis platí na všechny citróny, nejenom na na citrón odrůdy cedro.

Šťávu z citrónu piji v létě každé ráno. Obzvlášť v létě ve vedrech.

Účinky citrónů:

  • Drží vodu uvnitř těla,
  • Čistí všechny trubky v těle
  • Výborný na nervy, srdce, energii
  • Omlazuje
  • Odkyseluje organismus
  • Zabíjí všechny plísně, viry a bakterie v těle
  • Výborný na DNU, klouby
  • Proti zácpě

Prostě, citrón je král.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů