Proskurník lékařský

Proskurníku se překvapivě u nás v lese daří. Je to bylinka dost vysoká. Takový nepřehlédnutelný solitér naší lesní zahrádky. Má skoro 2 metry. Dostali jsme ho od naší učitelky bylinek Ing. Věry Žďárské z Bylinkové zahrady ve Valticích.

Použití proskurníku

Používá se květ, list i kořen. A je to úžasná bylinka proti zánětům. Díky slizům, které obsahuje, tak je boží na suchý kašel.

Také na popáleniny, proti nespavosti, na kožní problémy.

Doporučuje se u malých dětí, kterým rostou zoubky. Urychlí růst zoubků, pohladí dětské dásně. Dříve kvůli tomu dávali rodiče dětem žvýkat stonek.

Čaj z proskurníku

Z kořene pužíváme tzv. studený nálev. To znamená, že sušený nasekaný kořen zalijeme studenou vodou a necháme louhovat přes noc. Čerstvý kořen musíme oloupat. My používáme i jen listy.

Proskurník zmiňoval už i Pythagor nebo Platon. A dělali z něj kdysi bonbóny.

Balzám z proskurníku proti černé magii

Z listů vyrobený balzám chrání člověka před černou magií a balzám vyrobený ze semen proskurníku která jsou sbíraná za úplňku, tak tuto mast si natírali ženy na svou lulinku (čili genitálie vpředu), zřejmě místo lubrikačního gelu. Naši předci věřili, že působí proti impotenci. 😁

Na lupénku recept:

  • Uvařte kořeny proskurníku.
  • Seberte ten škrob, který se vytvoří nahoře a používejte místo mýdla.

Na to je boží i mydlice lékařská. Z ní budu učíme účastníky naší Školy alchymie vyrobit si šampón:

Semena a celý proskurník používáme na vykuřování vonných dýmů, můj online kurz zde:

Vykuřování proskurníkem je úžasná ochrana a můžeme ho použít i pro rituály spojené s láskou, případně při velmi těžkých životních chvílích spojené třeba s úmrtím.

Mám obrovskou radost, že se proskurníku u nás daří.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů