Arašídy a arašídové máslo

Burské oříšky, arašídy. Jsou z Podzemnice olejné. Tak se jmenuje ta rostlinka, z které jsou ty zvláští plody zvané arašídy, které všichni tak dobře známe. O názvu podzemnice olejná se můžeme poučit i ve filmu Pekařův císař (děkuji Editě K.) 

A věděli jste, že rostou na poli jako například brambory? Pro mě to bylo celkem veliké překvapení.

Bílý surový arašíd na našich cestách po Indii.

Můžeme je u nás koupit pražené i nepražené, solené i nesolené. My většinou kupujeme pražené nesolené. Ale když nááhodou seženeme v České republice nepražené, tak stačí je dát buď do trouby nebo na pánev a mírně opražit. Ta vůně při tom pražení na té pánvi, to je nádhera!

A jen taková vsuvka – arašídy ve Vietnamu:

Na fotce je pole arašídů. A také můj manžel v diskuzi s naším průvodcem po Vitnamu Jiřím Zajícem, který tam bydlí a který nás zavedl mimo turistické oblasti. No a vzadu na té fotce jsou vidět takové stavby. To jsou hroby, přátelé.

Ve Vietnamu si ti bohatí pohřbívají své blízké rovnou u domu. Na poli. Takže co kraj, to jiný mrav. U nás někteří lidé berou dům u hřbitova pomalu za černou magii, tady to berou jako štěstí, že mají své milované kam dát a mají je „blízko“ sebe. Baví mě to celozeměkoulové „náboženství“. Proto se NIKDY nebudu s žádným hádat. Je to JENOM jeho náhled – konec vsuvky.

Arašídy miluju, a vy? Arašídy patří k jídlu chudých. Představte si, že ve Vietnamu je vaří! A další šok: arašídy patří k luštěninám.

Účinky arašídů

 • snižují tuk v krvi, takže jsou super při hubnutí
 • pro cukrovkáře
 • doporučují se k snídani, dodají tu správnou energii
 • obsahují antioxidanty, takže s vínem mňam chichi
 • jsou proti zubnímu kazu
 • pro vegetariány a vegany místo masa
 • proti křečím
 • vhodná pro těhotné ženy a jejich nenarozené miminko
 • podporují paměť
 • podporují imunitu

Recept na arašídové máslo:

 • vezmeme hrst NESOLENÝCH arašídů
 • přidáme tak dvě polévkové lžíce kokosového oleje nebo olivového
 • mixujeme v mixéru
 • hotovo

Miluju do domácího arašídového másla arganový olej. Je výborný nejen do domácích luxusních krémů na čůňu, ale i do jídla.

Když byla moje dcera v Anglii, jedla tam vurákové (arašídové) máslo každý den. V Anglii si ho totiž dávají ráno k snídani na toustový chléb a k tomu přidají marmeládu. No. Mě stačí samotné arašídové máslo.

Arašídy – pozor na alergie

Přátelé pozor, na arašídy může mít někdo alergii. Například já nemůžu moc české lískové ořechy. Třeba z Německa nebo Itálie, takové ty veliké, ty už trošku ano. Jakmile pozřu ty české, začne mi otékat hrdlo, svědit a začnu se trochu dusit. Kašlat. Takže pozor i na arašídy, i ty mohou někomu dělat zle.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, klinický aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí tkáňových solí?

Anebo aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů