Aromaterapie uspala koníka

Tento článek jsem napsala pro internetový časopis Kouzlo vůní.

Dnes pro vás máme příběh přímo z terénu, o tom, jak na aromaterapii mohou reagovat zvířata. Kůň totiž usnul čichnutím k esenci. Tento zážitek jsme měli na přednášce Aromaterapie a zvířátka ve stáji Salma u Břeclavi.

Stáj Salma je nezisková organizace, která se zabývá chovem hospodářských zvířat za účelem vytvoření vztahu mezi zvířetem a dítětem. Tato stáj vlastní např. terapeutické kozy, které chodí nejen za dětmi, ale i seniory do domova důchodců, dále vlastní králíčky, oslíky a koníky.

Že éterické oleje pomáhají lidem, to je známé. Ale věděli jste, že jsou léčivé i pro zvířátka? Bylinky, hydroláty, bachovy esence, éterické oleje, sama zvířátka si vybírají co jim pomůže, když jsou nemocná. Na přednášce Aromaterapie a zvířátka jsme si povídali o tom, jak poznat, co náš mazlíček potřebuje. Zvířátka sami ví, co je pro ně dobré. Aromaterapeut se pouze nacítí a nechá se vést. Praktickou ukázkou jsem přítomným demonstrovala teorii do praxe.

Kozy si oblíbily éterické oleje velmi rychle

Kozy si vybraly petitgrain i libavku

Než jsem vešla do výběhu, kápla jsem si na zápěstí kapku petitgrainu. Petitigrain je éterický olej destilovaný z listí pomerančovníku. Pomerančový strom je kouzelný v tom, že nám dává dohromady tři druhy éterických olejů. První je již zmiňovaný petitgrain, druhý je neroli – pomerančové květy a třetí éterický olej je z kůry pomeranče. Kapku petitgrainu na zápěstí jsem volila z toho důvodu, že působí proti úzkosti a hodí se pro zátěžové situace. Vzhledem k tomu, že nás bylo ve stáji něco kolem 20, zdála se mi tato volba vhodná. A ukázalo se, že ano.

Sotva jsem vkročila do výběhu jednou nohou,  už se ke mně přiřítili 4 kozenky. Jedna se mi vrhala na batoh, další mi začali olizovat zápěstí. V batohu jsem nesla přenosný kufřík s éterickými oleji.

Používání esencí u zvířátek se liší od používání u lidí. Zvířátka mají vrozenou intuici. V žádném případě neexistuje podávání éterických olejů násilím, na základě toho, že někdo doporučuje na určitý problém konkrétní silici!! V praxi se mi ukázalo, že si kolikrát majitel myslel, že zvíře trpí úzkostí, ale samotné zvířátko odmítlo éterické oleje na úzkosti a vybralo si na zánět. Je potřeba zvířátkům věřit.

Také používáme éterické oleje vysoké kvality, protože zvířátka je olizují a berou si je vnitřně. U zmiňovaného koníka si majitelka stěžovala, že kobylka je velice nervózní, nemůže spát, zřejmě je v říji a stádo je na ni díky tomu agresivní. Také samotná kobylka si od určitých jedinců ve stádu udržuje odstup. Zřejmě ji budou muset separovat, pokud se situace nezmění.

Kobylku zklidnil a uspal kozlík

Uspaná kobylka u “kamaráda” poníka

Kobylce jsem dala vyzkoušet nejdříve hormonální éterické oleje. Šalvěj, geránium, majoránku. Tyto nechala bez reakce. Pak jsem vytáhla jasmín. Na ten krátce zareagovala, ale také se odtáhla. Napadl mě éterický olej kozlík (Valeriana officinalis). Tento éterický olej velice silně působí na nervový systém, tlumí sexuální aktivitu a celkově zklidňuje. A stal se zázrak!! Kobylka se nemohla odtrhnout, doslova celým tělem dávala najevo: ,,Dej to sem!!!!“

Začala přimhuřovat oči, nasávala vůni a celkově se OKAMŽITĚ zklidnila. Potom začala zívat. Ještě stále se vracela k nabízené lahvičce, i když intenzita inhalace se zmenšovala. Nakonec si šla lehnout a usnula. Spala půl hodiny. Vzbudila se naprosto spokojená, přátelská, klidná.

Paní majitelka Alice Čechová byla doslova v šoku!!!!
“Musím se podělit o úžasnou zkušenost. Xenie Bodorík Pilíková při přednášce zkusila uklidňující esence na naší kobylce. Zkusila jich víc, až zjistila, která kobylce voní. K té si pak několikrát čichla, začala zívat a poté i přes hlazení ostatními účastníky si šla lehnout a spát!”

Fantastické na tom je, že tato kobylka je kontaktní a má ráda pozornost lidí. Po zívnutí, které se mé kolegyni Žanetě Franzové podařilo vyfotit, se prostě sbalila a šla spát hlazení nehlazení. A navíc si lehla vedle poníka, od kterého jinak udržuje odstup. Prostě úžasná síla Aromaterapie!

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, klinický aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí tkáňových solí?

Anebo aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů