Tento článek jsem před lety napsala pro Asociaci českých aromaterapeutů. klikněte zde.

Máte strach a ťukáte si pro „jistotu“ na zuby nebo na dřevo? Změňte to a zaťukejte si na jiné části těla. Zbavíte se tím strachu rychleji. Tento postup se nazývá metoda  EFT.

Metoda EFT je jedním z postupů, které ve svém životě používáme každodenně. Slouží k navození rovnováhy mezi zlým a dobrým. Je to jediná metoda, pomocí které se můžete zbavit toho, čeho se bojíte. Většina metod nám klade na srdce, že se máme vyhnout médiím, novinám a „negativním“ zprávám. Jenže to je v dnešním světě dost těžké. S EFT se naopak všemu, z čeho máte strach, můžete vystavit.

EFT se také někdy říká „ťukací“ metoda, akupresura poklepem a podobně. Tyto názvy jsou odvozeny od samotného principu metody, kterým je právě poťukávání na počáteční a koncové body jednotlivých meridiánů. Meridiány jsou energetické dálnice, které vedou po levé i pravé straně našeho těla.

Základních bodů, s kterými můžete začít, je osm. Jinak se jich používá víc, ale pro začátek je málo důležité kolik a na co. Svým klientům vždycky říkám, že důležité je ZAČÍT. Jakmile získáte vlastní zkušenost, pak začnete s úžasem sami pátrat, jak je to možné a nastudujete si toho víc. EFT nemá nic společného s mluvením nebo čtením. EFT je konání. Prostě začněte. Spousta lidí má hodně načteno, hodně toho ví, ale přesto stále stojí na místě. Začněte s ťukáním ve chvíli, kdy se cítíte smutně, vztekle, ustrašeně. Zvedněte ruku a začněte si ťukat. Máte právě tzv. probíhající emoci, takže nemáte potřebu vymýšlet fráze nebo věty, které jsou součástí EFT, abyste se do této emoce dostali.

Na obrázku jsou znázorněné body, na které si můžete poklepávat.  Klidně si poklepávejte oběma rukama na obě strany těla zároveň. Mí klienti se nejčastěji ptají, jestli se do určitého bodu trefí. Abyste byli klidní, poklepávejte čtyřmi prsty. Pak se určitě trefíte.

Obrázek je z mých skript kurzu EFT. Kreslila ho Lenka Sochůrková.

TAKŽE:

  • právě cítíte nějakou emoci, je vám zle, cítíte se špatně – zvedněte ruce, začněte poklepávat na body, které vidíte na obrázku. Ťukejte tak dlouho, dokud necítíte úlevu. Někdy je to téměř ihned, jindy to trvá trošku déle. Už je vám lépe?  Takto si můžete pomoci, když se třeba díváte na televizi nebo čtete něco, co vás rozrušuje.  Říká se tomu Televizní terapie. Díváte se na něco, co vám dělá zle, a ťukáte. Já začala v roce 2009 u televizních zpráv.

To, co zde popisuji, je základ. Aby člověk mohl začít, je dobré pocítit výsledek. Pokud možno ihned, ne až za rok. Jakmile člověk pocítí úlevu a získá zkušenost, pak může začít zkoumat dál. Je to dobrodružství.

Bohužel, i když je metoda EFT jednoduchá, lidská psychika a samotný život je složitější. Proto je potřeba toho znát víc, a když se člověk zasekne, tak navštívit terapeuta, který mu pomůže posunout se dál. Je důležité vědět, že všechno se dá řešit. Je to tak?

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, klinický aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí tkáňových solí?

Anebo aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů