Vůní je prý podobný ambře. WAW. 🦅

Víte o tom? S Modřencem vždy na jaro trávím hodně času. Když jsem fotila fotky do recenze o knize Duše rostlin od pana Storla, tak mě tato rostlinka sama oslovila.
(Ano, chápu, je to na záchranku, ale fakt to tak mám). 

Recenze zde:

Nikdy by mě to nenapadlo, kdyby se ta kytka sama nepřihlásila. Jak jedlá??!! Vždyť celý život do mě všichni hučí, že jsi jedovatá?  A přitom jsem posléze opravdu našla zmínku o tom, že modřence mají jedlé květy stejně jako hyacinty. Ale jde o liliovité, tak vždy opatrně a v malém množství.

Modřenec posiluje naši individualitu v davu.

I v naší uzavřené skupince si všichni v diskuzi mysleli, že je to jedovatá rostlinka.

Našla jsem, že modřenec:

Modřenec je nenáročná okrasná cibulovina, jejíž květenství má barvu hlubokého modrého nebe a kontrastuje s barvami jiných jarních cibulovin jako jsou tulipány, narcisy či prvosenky, které jsou spíše v odstínech žluté, oranžové nebo červené barvy. Modřence vytváří krásné kvetoucí trsy s příjemnou vůní. Rostliny jsou mrazuvzdorné a kvetou od března do května. Klasovité květenství roste na bezlistých stoncích. Rostlinu lze považovat za jedovatou (Mulholland et al., 2013), ale žádné vážné otravy nebyly v lékařské literatuře zaznamenány.

Existují doklady o tom, že modřenec byl v minulosti využíván v oblasti Středozemního moře v lidovém léčitelství (Papini, 1953), ale pozornost mu věnuje i současná medicína (Mašterov et al., 1991). Na studiu jeho biologicky účinných látek se z velké části podílejí také čeští a slovenští autoři. Ti prokázali přítomnost látek ze skupiny homoisoflavonoidů s antioxidační (Juránek et al., 1993), antimutagenní (Miadoková et al., 2002) a antiestrogenní aktivitou (Urbančíková at al., 2002). Zdroj zde.

Také že se cibulky jedí na Kypru, v Itálii a Řecku.

Dnes jsem ochutnala květy. Na lačný žaludek. Je velmi hořký, ale mě ta chuť byla příjemná. Předpokládám tedy, že bude na játra. Čistit játra, žlučník. Dala jsem si tak 4 ty květy a konec. Stačilo mi.

Žiju, naopak. Cítím se velmi dobře. Na to, že na lačný žaludek jsem snědla, PRÝ, jedovatou rostlinku, je to blaho. 

Takže jestli se dožiju zítřejšího dne, půjdu se napást znovu. Nakonec. Máme toho tady u domu celou, celičkou krásnou stráň. 😍🙏

Vůně modřence v parfému parfumérky Kateřiny Novákové

Kateřina Nováková mě zaujala svou osobností, čestností a i přesto, že se mám od ní co učit, tak je to osůbka nadmíru laskavá a skromná. Zatím má jen svou facebookovou stránku Love & little pepper, kde nabízí parfémy. Nejsou zcela přírodní, ale ten, kdo je s tím v pohodě a kdo chce šetřit přírodu si přijde na své.

A vůni Modřence namíchala a zachytila do svého parfému s názvem Vltava.

Modřencový akrod zachycený v parfému Kateřiny Novákové

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů