Růže – Bulharsko a alchymie

O růži a naší první cestě za její destilací do Bulharska jsem psala jak pro internetový časopis Kouzlo vůní, tak pro Institut aromaterapie zde.

Pytel okvětních lístků z růže má 8 kg.

Jsme s manželem milovníci a zastánci praxe, ne teorie. Proto velmi rádi, jako rození dobrodruzi jezdíme a létáme za poznáváním po celém světě. Moje Duše Tuláka ve hvězdách vyhledává různá dobrodružství, někdy jedeme na „vlastní pěst“ a ani nevíme, kam dojedeme, co nás kde čeká a jestli vlastně jedeme správně. Jedeme s radostí a nadšením. A možná právě proto vždy narazíme a prožijeme víc než jsme doufali. Protože ne všichni destilátoři bylin na hydroláty a éterické oleje jsou sdílní. Někteří si svá tajemství chtějí uchovat.

Rozhovor, který jsem poskytla česko bulharské firmě, která prodává u nás v České republice éterické oleje přímo z Bulharska, včetně růže, klikněte zde. Tuto firmu znám od roku 2020.

Za růží do Bulharska jsme jeli autem nazdařbůh, v srdci jen veliké přání… Zrovna jsme přiletěli ze severního Vietnamu, kde jsme díky Jiřímu Zajíci z vietnamtravel.cz zažili spoustu zážitků, které jsou obyčejnému turistovi zapovězené. A tyto zážitky byly někdy natolik silně lidské a těžké, že jsme se potřebovali s manželem „očistit“. Jeden z článků zde:

. A co jiného by to mohlo být, než Růže, která má největší vibraci ze všech rostlin.

Cena éterického oleje v Bulharsku, přímo u destilátora Růží, je pochopitelně nižší. Protože on ji vydestiluje a prodává dál. Ten, kdo ji koupí si jí musí dovézt, dát  tomu obal, nálepku, platit daně, nájmy, prostory, případně zaměstnance atakdále.

Můj manžel a sběrači růží. Růže se sbírá od 5h do 8h ráno.

Ale na rovinu říkám, že dát za Růži 5000, Kč – to je pro mě v této chvíli extrémně přehnaná cena. Za 5 ml 2000,- Kč je pro mě v této chvíli strop (píše se rok 2018). Nicméně cena éterického oleje se mění podle dostupnosti rostliny, počasí – kolik dá vůně tou destilací. Třeba vanilka, ta šla extrémně nahoru a nejde ji jen tak sehnat. A pokud ano, cena je dost vysoká. Anebo Slaměnky, kterou jsme byli destilovat v Chorvatsku, ta také patří k luxusnější záležitosti. Všechny naše cesty, videa a fotky zaznamenávám do mého online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde:

Takže cena éterického oleje nejde prostě konkretizovat, protože za tím vším jsou i životy lidí, kteří se živí prodejem. A já mám lidi v úctě.

Život je krásný, pokud se zaměříme na květ a přitom přijímáme i životní trny.

Konstituční homeopatický lék Růže

Růži jsem si prožila i jako tzv. konstituční lék. To je homeopatický lék, který se v té chvíli dává na tu vrstvu člověka, kterou je potřeba řešit. Těch vrstev máme pochopitelně hodně. A skrz ty vrstvy se pak dostáváme k samotnému jádru človíčka. K jeho podstatě, jeho síle, jeho úkolu. Konstituční lék zahrnuje jak symptomy tělesné, tak psychické. Nejde to oddělit. V tom je homeopatie složitá. Spousta lidí v ní hledá zkratky, které se pak podepisují negativně na jejím působení. Kolikrát řeknou, že psychicky se jim ulevilo, to jo, ale ten ekzém, tam to prostě nefunguje. A ono to chce prostě čas. Každá hloubka chce čas.

Homeopatický lék z Růže jsem poprvé poznala na Letní škole Uroboros. www.uroboros.cz Dělali jsme z něj tzv. proving – zkoušku léku. A pak jsem s ní zůstala více jak rok a dotáhla to do potence 1000.

Radost a hojnost je v kraji Bulharském v období sběru růží…a pak zase nastává obyčejný život s jeho těžkostmi a pády…aby zase mohli lidé vstát a jít.

Substance a symbol Růže

Její hlavní substancí je myšlenka, že člověk chce svůj život žít bohatě, i s jeho smutky, utrpením.

Růže patří panně Marii. Je omotána kolem kříže, na kterém byl omotán Ježíš. Snímá z nás bolest, která patří lidskému světu. Pomáhá nám tu bolest nést tak, aby nás obohatila a my se mohli v lásce posouvat dál. Má v sobě dobro – vůni, krásu okvětních lístků, a zlo – trny. Jenže ty trny, ty jsou to jediné, co má na svou ochranu. Proto lidé, kteří potřebují růži, potřebují posílit svou ochranu. Najít své JÁ. Přestat se izolovat, utíkat. Ale odevzdat se životu. Respektive lidem.

Poupata růže i samotná růže jsou krásné. Tak jako lidi, v kterých je i ve zralosti schováno poupátko.

Růže a aromaterapie

Růže není jen ženská vůně, tak, jak někteří aromaterapeuti prezentují. Že jako, když mi nevoní růže, nemám dostatečně rozvinutou ženskou energii. To je pro mě totální hovadina. :-) A jsem moc ráda, že už se tento názor i díky nám mění.

Pro mě je růže zbavení se traumatické minulosti, bolesti. Přijetí ztráty, hlubokého smutku, života. Na mých kurzech a to i v online kurzech:

se snažím naučit lidi vnímat větší hloubku esence rostlin, než jaká se nám nabízí rozumově.

Ztráta, o ní jsem psala klikni zde.

Údolí růží je silně spirituální. Zvlášť mimo turistické oblasti.

Pomocí příběhů, vůní a archetypů se snažím otevřít srdce lidí tak, aby si dokázali načíst svou vlastní zprávu od jakékoliv situace, bylinky, věci… A Růží začínám…

Recept z růže

Receptů je na netu opravdu hodně. Myslím si, že už není co nového vymyslet. :-) I na mých stránkách mám recept na růžovou marmeládu:

pro Kouzlo vůní jsem popsala čaj s poupat z růží..

Oslava růží v Bulharsku

Krémů a parfémů z Růží je také miliarda. Takže bych snad zmínila jen jeden růžový recept. Protože Růže je na traumata, oběť, smutky, tak doporučuji vždy, když se začínáme milovat s novým partnerem, aby si koupili růži kytku. Jejími okvětními lístky posypali své milostné lůžko a na tom lůžku se milovali a pobývali od večera do rána. Červená růže trošku barví prostěradlo, ale na druhou stranu to jde vyprat.

Růžová limonáda

  • 1 l vody
  • hydrolát z Růže 1 – 2 čajové lžičky
  • vymačkat trochu citrónu a je to
  • Někdo si může přidat trošku cukru. Bez cukru je to vynikající limonáda na dorovnání nejen psychiky, ale i těla.
  • Bez citrónu – ten totiž stahuje vodu a to při horečce, když se chceme potit nepotřebujeme, je růže vhodná i při horečkách. 
Růže otevírá srdce

V mém blogu najdete různé receptury a návody, jak zvládnout těžkosti života. Jak žít, jak si vytvořit vlastní dimenze štěstí. Je fascinující, že se lidé věnují zlu a zprávám, které je paralyzují. Na světě je dualita – květ nebo trn – a je na člověku samotném, čemu se bude věnovat. Protože vedle zlých zpráv o dané věci nebo události existuje i dobrá zpráva o té stejné věci nebo události. A já beru v potaz obojí. Květ i trn. Nelze umírat na zemi bolestí z těžkostí světa a nelze létat na jednorožci a dělat, že zem neexistuje. Je potřeba všechny souvislosti propojit, protože člověk je silnější, než si myslí a vliv má na něj jen to, co sám dovolí aby ho ovládlo.

Jak píše Elisabeth Kubler Rossová, s kterou jsem přišla do kontaktu když jsem doprovázela umírající v hospicu – Neexistují žádné chyby, žádné shody okolností. Všechny události jsou požehání, které je nám dáno, abychom se z něj učili.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů