Aromaterapie-manipulace dětí a zvířátek

Silný nadpis, že? Ale pravdivý.

Dnes a denně se setkávám s dotazy na téma, co dětem na rýmečku? Co na kašel? Horečku?

A co mému pejskovi, když má vyrážku do krve? Na zklidnění? Atakdále.

Na fotce evidentně dítěti éterický olej nevoní

Nemůžu radit, co máte dávat a co nemáte dávat z aromaterapie, protože aromaterapie MUSÍ VONĚT!!

Představme si, že si dáme k nosu vůni, ze které se nám zvedne žaludek. Dáme si ji? Ne. Odložíme lahvičku s éterickým olejem a snažíme se té hnusné vůně nějakým způsobem co nejdříve zbavit. Zahlušit. Utéct. Schovat.


V mé diplomové práci pro Holistickou školu aromaterapie na téma Limbický systém, jsem se rozepsala o tom, jak vůně ovlivňuje náš život. Že se nám pod vůní, které mají určitý archetyp, vyvolá určitá vzpomínka. A ta ovlivní, jestli se budeme cítit hezky, nebo ošklivě. Například třeba heřmánek modrý, je archetypem pro dětství. Mě se po prvním nadechnutí v roce 2008 na Institutu Aromaterapie z heřmánku navalilo a šla jsem zvracet!!

Malému dítěti dáváme ňufnout ze zavřené lahvičky

Proto nedoporučuji a neradím co, a jak má kdo dávat dětem a zvířátkům. Učím, jaký, který a čí éterický olej, v jakých poměrech indikovat. Kdy, proč, z jakého důvodu, kde a kdy. A dále učím, jak poznat, že zrovna ten éterický olej je vhodný pro vaše mimi, dítě, nebo zvířátko.


Na kurzech mi často maminky řeknou: „Na vykašlání je vynikající eukalyptus radiata. (nevhodná pro děti do 10 let)

Chci si ho namíchat ještě s levadulí pro mé dítě.“

Přátelé takto to nejde.

Protože když to dítě je přítomné, tak mu dám ňufnout k lahvičce a pokud se odvrátí, případně uteče, tak TO NENÍ VHODNÝ ÉTERICKÝ OLEJ V TUTO CHVÍLI PRO VAŠE DÍTĚ!!

Můžeme namítnout: „Je malé. Neví, co je pro něj dobré.“ ALE TOTO JE MANIPULACE A ZNÁSILNĚNÍ DÍTĚTE A JEHO VOLBY.

Naše děti, a i zvířátka, jsou velikými moudrými učiteli nás, dospělých. A budou tak dlouho učiteli, dokud je my sami nezašlapeme. Pak už to budou jen figurky, které budou dělat to, co se po nich chce. Co se musí. A už jen takovéto nerespektování bytosti u výběru vůně je rozhodující pro to, jak silná a zdravá z toho, dejme tomu miminka, bude bytost.


Mimi do 5 let NEPOTŘEBUJÍ éterické oleje, pokud není opravdu zle. Stačí rozprašovat hydroláty, masírovat s hydroláty, plus dobře zvolenými rostlinnými oleji. Větším dětem uděláme jejich soukromou inhalační tyčinku.

A ve školkách nebo třídách používáme éterické oleje sporadicky, asi už z mého článku chápete z jakého důvodu.

Na mých kurzech to probíráme. Tinktury, maceráty, hydroláty a až POSLEDNÍ MOŽNOST, když už to nejde, tak éterické oleje. Mimi do 3 let nasává energii od mami.

Vnitřní užití hydrolátů:

 • až když ho děťátko dokáže vyplivnout (svoboda). A pozor, ne všechny.  U dětí se podává 1 čajová lžička na 1 litr.
 • Pokud mícháme směs z éo, vždy volíme vhodné pro děti a maximálně 2 kapky do 30 ml rostlinného oleje. Toto dávkování opět nelze takto paušálně radit, protože se liší podle věku dítěte.
 • Pokud chcete umět umění aromaterapie, poznat tinktury, éterické oleje, hydroláty a rostlinné oleje, vstupte do online kurzu aromaterapie zde. 

Co je důležité při výběru éterického oleje u dětí a zvířátek:

Zvířátkům důvěřujeme, používáme kvalitní éterický olej – olizují je.

 • Dát možnost- každému bez výjimky – vždy odejít
 • Dětem nabízíme k inhalaci (oňufání) pouze éterické oleje vhodné pro děti!!
 • Dávat éterický olej k oňufání vždy, při prvním kontaktu, ZAVŘENÝ
 • Pokud voní, dávat ňufat z VÍČKA, ne z lahvičky. Teprve ve chvíli, kdy naši mazlíčci dávají najevo radost, (zvířátka začnou i olizovat), teprve tehdy mohu dát, (zvláště zvířátkům) éterický olej i z otevřené lahvičky oňufat. (dětem do 1 roku vždy zavřený éo nebo z víčka.)
 • DĚTI NIKDY NESMÍ ÉTERICKÝ OLEJ VNITŘNĚ! Dospělí lidé po konzultaci a vlastním uvážení. Přednáška o užívání éterických olejů vnitřně klikněte zde. Zvířátkům důvěřujeme.
 • Omezíme vystavení vůně na max 2 minuty (zvířátka necháme být, sami si určí)
 • Dětem namícháme do rostlinného oleje směs. Koncentraci éo vždy podle věku dítěte. Děti od 0-5 let nepotřebují žádný éo!!! Stačí tinktury, maceráty, hydroláty. Hydroláty vnitřně až ve chvíli, kdy je dokáží vyplivnout!! (svoboda) Nejlepší je do inhalační tyčinky s vhodnou koncentrací podle věku dítěte a ať si ňufá to, co si vybralo a co mu voní kdy chce. Inhalační tyčinka je super aromaterapie do kapsy a nabízí velikou svobodu. A to i pro okolí, které tímto neobtěžujeme svou vybranou vůní.
 • Respektujeme volbu mazlíčků, ať už si o tom myslíme, co chceme.
 • Máme nastudované aspoň základy o éterických olejích a jejich biochemických specifikacích
 • Známe zákony ředění éterických olejů

Přeji, nejen vám, krásný prožitek u výběru vůně s vašimi milovanými. Svobodu a radost z vůní, které jsou velmi silné už jen tím, že je ňufáme (inhalujeme). Respektujme se. Děkuji.

Hydroláty jsou bezpečné pro děti

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů