Fotosenzitivní éterické oleje a první pomoc při zasažení očí

Které éterické oleje jsou nevhodné na sluníčko? Jak se v tom vyznat?

eteraky.jpg

Můj názor je ten, že pojmout základy Aromaterapie je snadné a pokud jsme poctiví, dbáme na bezpečnost, zajímáme se o biochemickou specifikaci, tak to zvládneme v pohodě všichni.

Narozdíl třeba od Homeopatie. Ovšem akutní Homeopatii zvládne, po nastudování, také naprosto každý.

U éterických olejů je potřeba dbát nejenom na biochemické specifikace, ale například i na fotosenzitivitu, bezpečnost použití u dětí, těhotných žen, starých a nemocných lidiček. Hodně píši příspěvky o éterických olejích, rostlinných olejícha hydrolátech i na facebooku pod názvem Aromadary. klikněte zde

Také pořádám různé kurzy, přednášky, kde se zaměřuji na bezpečnost použití éterických olejů. Často se mi na kurzech např. Výroby domácí kosmetiky stává, že si lidé pletou éterický olej s tinkturou. Případně – i přes obeznámení se o bezpečnosti éterickýho olejů a jejich použití – mají pocit, že když jim kápnu jen 1 kapku, tak je šidím a kapou si do krému jak švihnutí i přesto, že je upozorňuji na to, že 1 kapka je několik kilo rostliny.

Fotosenzitivita:

Pod tímto pojmem se skrývá možnost reakce éterické oleje na kůži po aplikaci a následným slunění. Toto se týká nejen slunění na sluníčku, ale i třeba v SOLÁRKU!

Fotosenzitivní éterické oleje:

Citrusy – všechny lisované a to hlavně při překročení 2% koncentrace.

Co je to 1% nebo 2% rozebíráme na kurzu Aromaterapie – moci si pomoci I.

Destilovaný citrus je bezpečný, protože molekuly furokumarínu (toto je látka, která když ji éterický olej obsahuje, tak je fototoxický) tou destilací do éterického oleje neprojdou. Katarina Svoboda na přednášce říkala, že ani pesticidy a jiné nedobroty, protože ty molekuly toho všeho jsou tak velké, že se při destilaci nedostanou celým tím procesem do éterického oleje.

Já jsem zkoušela lisovaný citrón na sobě a na mě fotosenzitivní nebyl. Ale např. Bergamot – zhnědl mi prst. Ovšem už jsem se setkala i s tím, že tyto fotosenzitivní citrusy lidé používají do opalovacích olejů díky krásnému zhnědnutí. Citrusy jsem ještě nezkoušela dávat do mého domácího opalovacího krému.

Ovšem například éterický olej z mrkve, který se uvádí také jako fotosenzitivní, MILUJU a do svého opalovacího krému si dávám už roky. A zkušenosti jsou dobré. Před citrusy mám respekt. Výjimkou je sladký pomeranč. Ovšem toto vše probíráme na mém kurzu Aromaterapie – moci si pomoci. Mám zájem o kurz Aromaterapie – moci si pomoci, vstoupím na něj zde.

To stejné, co se týče fotosenzitivity, platí i o ROSTLINNÉM oleji Třezalka. Uvádí se jako fotosenzitivní, nicméně pan Hádek ho používá do opalovacích přípravků a to přímo v Egyptě. Také paní ing. Věra Žďárská z Bylinkové zahrady ve Valticích používá třezalku na opalování. Třezalka obsahuje látku hypericin, která jak uvádí bylinkové knížky, způsobuje fotosenzitivitu. Dále pak je v třezalce látka cytochrom. Ta ovlivňuje účinek léků. Proto se uvádí např. při antikoncepci, že pokud pijete třezalkový čaj, může bourat účinky antikoncepce.

Vraťme se k éterickým olejům, které by měli být fotosenzitivní:

Kmín, meduňka, khella, sporýš aloiska, aksamitník, verbena citronová, koriandr.

Rostliny miříkovité

  • Apiaceae: andělika, petržel, celer, v malé míře anýz, fenykl, mrkev.

První pomoc při zasažení očí éterickým olejem.

oci.jpg

Jako první namočíme hadřík vodou a na něj nalijeme trošku rostlinného oleje. Například pupálkový, olivový, jakýkoliv. V této chvíli je jedno, jestli je bio, či ne. Čistým hadříkem oči vytřeme do sucha. Já mám většinou u sebe ještě květovou vodu ( hydrolát ) z růže a heřmánku. Případně i chrpový hydrolát.  Všechny tři jsou vhodné na nastříkání přímo do očí. Růžová květová voda je vynikající místo očních kapek.

Chvíli počkejte, vyslzíte, a pak máte kukadla zase v pořádku. ( Moje vlastní zkušenost. )

Doporučuji tuto knihu o bezpečnosti éterických olejů:

tisserand.jpg

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem aromatolog, klinický aromaterapeut a homeopat. Ukazuji lidem alchymistickou cestu od bylinek k vůním. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Chcete si umět pomoci v nemoci?

Například pomocí tkáňových solí?

Anebo aromaterapie? 

Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši? 

Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde. 

A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný  nebo zážitkový kurz sem:

těšíme se na živé setkání s vámi

A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.

Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech. 

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů