Vykopává se na podzim. Je potřeba ho vykopávat velice opatrně, jinak z něho vyteče mléčná šťáva.
Avicena „mléko“ z pampelišky používal na léčení zánětu očí. (Nemám vlastní zkušenost. Když je zánět očí, sáhnu po hydrolátu z růže. O pomoci při zánětech očí článek zde).😍😍
Používá se na žlučník, žaludek, vhodný pro diabetiky. Při pocitu plného žaludku (osvědčila se mi při tomto tkáňová sůl calc phos).
Odvodňuje. Je super i na ledviny.
Jen samotný kořen je hlavně na játra. Je hořký.
Sušený kořen se dříve používal místo kávy.
Prášek cca 1 až 2 čajové lžičky zalijeme horkou vodou, necháme vyluhovat. Já si ten prášek dávám do látkového pytlíku na sypané bylinky, protože část toho kořene občas plave na povrchu a „vrže“ mi mezi zuby.
Také má použití v kosmetice. Dělám z něj nálev. To znamená silnější čaj, který pak přidám do mých doma dělaných krémů, pleťových vod. Změkčuje kůži. Také můžem třeba přidat do masky na tvář, například před mačkáním beďárů. chichi
A určitě zpracování do tinktury. Na kořeny je potřeba vysokoprocentní alkohol.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.