Když se z obyčejného stává neobyčejné.
V těchto podzimních dnech se z obyčejného stává neobyčejné. Tento nastávající čas je opředen spoustou příběhů a historek, které jsou obklopeny malebnou barevnou přírodou. A ta se za chvíli ukáže v celé své „nahotě“. Fascinují mě stromy, které v létě jsou silné, nepropustné a v zimě jsou vydány na pospas nám lidem. Holé, prázdné…
Ze včerejška na dnešek náš les přišel o své listnaté šaty.
Ráno jsme vstali a hleděli na to, jaké „prázdno“. Začínám chápat, proč se naši předci začali tomuto času věnovat. Když si pomyslím, že bydleli v chýších, byla jim zima, neměli kolikrát co jíst…a přesto se uměli radovat a ODEVZDAT. Tak jako stromy. Tak jako příroda. Mám prostě pocit, že se nám náš les, naše stromy odevzdaly…
Letní radovánky jsou za námi. Přehrada, která v létě výská radostí, je opuštěná. Prázdno. Ticho. Dlouhé letní noci plných veselostí jsou za námi. A nastává období přechodu.
Vnímám, že každé roční období pro nás znamená určitou etapu života nás samých. Naše vyslovené přání, obavy, touhy…to všechno vesmír zaznamenává. Vesmír je svědkem našich životů, a pokud si nalháváme něco, co pravdivě nevnímáme, TEĎ nastává období, kdy se to projeví. Jaro je znovuzrození, léto růst, podzim sklizeň a zima smrt. Nyní sklízíme vše, co jsme za ten rok zasadili. Do svých zahrádek, mysli, života…
Teď nastává období horkých čajíčků, krásných vůní, vykuřování…
Na fotce vidíte bergamot. Za bergamotem jsme byli s manželem v Kalábrii. V aromaterapii jsou totiž teď na pozdim na řadě citrusy.
Bergamot, který v létě na pokožce vyvolá v objetí se sluncem pigmentové skvrny, je nyní na podzim a v zimě bezpečný a pro nás léčivý.
A z čajíčků máme to, co jsme si nasbírali přes léto. Tyto byliny můžeme použít i na vykuřování vonných dýmů. Také rok staré byliny, které mají nahradit ty nasbírané letošní si nechejte a při podzimních a zimních ohních je vházejte se záměrem a poděkováním do ohně. I když už jsou třeba rok staré a v bylinářství prošlé, stále v sobě mají sílu a vůni, které může pomoci překonat tento temný čas, který na podzim nastává. O vykuřování vonných dýmů pořádáme nejenom živé kurzy u nás v lese, ale také ho máme i v online verzi. Klikněte zde:
Ovšem já nyní, s nadcházejícím podzimem miluju čaj Rooibos.
Jeho barva je sytě červená a přivezla jsem si ho z Jižní afriky a Indie. Neskládá se z lístků, tento čaj je keř a lístky má takové jehličkovité. Ty jsou zelené a během fermentace se změní na červené. Můžete narazit i na rooibos, který je zelený, ten má menší tendenci oxidovat. Já osobně inklinuji k tomu červenému. Chutná sladce, což moje slezina jistě teď na podzim ocení. A ta barva je vizuélně ohromující. Prostě přátelé, zase zírám jako vizír, tentokrát na čaj.
A proto je super mít konvičku skleněnou, aby se namlsaly i naše smysly. Prostě pokud někdo propadá splínům, tak je potřeba si činit z obyčejných věcí ty neobyčejné a nasadit všechno možné dostupné, co máme tady a teď. A konvička s čajem je to nejmenší a takové nejobyčejnější, přitom magické a neobyčejné.
Prostě Rooibos je boží. Afričtí domorodci ho používájí na děti s kolikou bříška. Nemám s tímto zkušenost. Ale na bříško a trávení je nápomocný pro dospělého, s tím zkušenost mám.
Podzim je krásný, smyslové vnímání se nám nyní více otevře, protože bude chybět světlo, ale my to světlo máme v sobě. Stačí ho aktivovat obyčejně neobyčejnými věcmi. Třeba ranním čajem Rooibos. Neobsahuje kofein, takže pro mě je to úžas i v tom, že si pak dám kávu, která má pro mě význam vnitřní dovolené.
Jaké si to uděláme, takové to máme, přátelé
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.