Máme rostlinné oleje z dvou druhů kmínu. Kmín kořenný – Carum carvi a Černucha setá – Nigela sativa tzv. černý kmín.
Ještě existuje tzv. římský kmín. Římský kmín se nazývá také jako šabrej kmínovitý. Ten jsem hodně jedla v Indii. Je součástí i masala čajů, koření.
My se zaměříme na náš evropský, domácí kmín kořenný – Carum carvi a černý kmín – Nigela sativa. Z těchto se lisují rostlinné oleje a tyto rostlinné oleje jsem si pletla. Myslela jsem si, že se jedná o to stejné. Kmín jako kmín, že. OMYL!! Rozdíl velký.
Když lisujeme s manželem olej z kmínu – je to spíše éterický olej. ( Píši nyní o vlastní zkušenosti, ne kupovaných, již hotových výrobcích z obchodu. )
Když lisujeme olej z Černuchy seté – je to rostlinný olej.
Oba jsou úžasné.
A oba naprosto rozdílné.
Ten z kmínu, co si lisujeme, obsahuje ohromné množství éterického oleje. V české republice se nevyrábí – nedestilují éterické oleje z důvodu malého množství rostlin rostoucích volně v přírodě. Jediný éterický olej který lze vyrobit v české republice je kmín. A musím říci, že když kmín s manželem lisujeme, tak je to opravdu éterický olej než rostlinný, jak by člověk očekával. Opravdu velmi silný a jsme schopní si ho do pusinky spíše kapkovat, než po lžičkách užívat.
Oproti tomu námi lisovaný rostlinný olej z Černuchy seté mám pocit, že můžu pít po doušcích.
Carum carvi i Nigela sativa jsou oba doporučovány jak pro dospělé, tak pro děti. Zvláště pak na ekzémy, astma, senné rýmy, alergie. Na akné je také výborný. Účinek téměř okamžitý. Okamžitý znamená, že večer se jím natřete a ráno je kůže zhojenější. Také na ekzém – úleva okamžitá při svědění.
Vnitřní užití – vynikající u nachlazení!!!!!!! Úplně cítíme, jak nám pěkně hladí vnitřek. My si s kmínu kapkujeme přímo do pusy a z Černuchy dáme ráno lžíci. Polévkovou.
Pokud víte, že na jaro vás čekají ataky alergie, doporučuje se minimálně 3 měsíce před předpokládaným těžkým obdobím užívat 2 krát denně lžíci tohoto oleje.
Kmín
Carum carvi – už v názvu je karma. Pomáhá řešit těžký úděl člověka. Udržuje věrnost a odhání čarodějnice. Je výborný na odčervení nejen pro lidi ( dávám ho našemu Ťapíkovi ), výborný na bříško nejen pro dospělé, ale i pro miminka. Neutralizuje jedy v těle.
O Černušíkovi mám pocit, že odhání samotného čerta. Výborný prý při rakovině tlustého střeva, jeho užívání prý zmírňuje počet epileptických záchvatů, proti stafylokokovi, na diabetes II stupně atakdále. Říká se o ní, že je to lék na vše, kromě smrti.
1 polévkovou lžíci podrcených semen zalijeme půl litrem horké vody, zakryjeme a necháme luhovat 15 min. Nálev přecedíme a můžeme po doušcích pít anebo si ho přidat do pleťové vody, krému.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.