Cizrnu milujeme. Jíme ji i jen tak, uvařenou. Nejdříve je potřeba ji namočit. My ji necháváme namočenou 12h. Někde se uvádí, že se má nechat dva dny, a vylévat ta voda. Inu. Když je čas, proč ne. Tu vodu, v které byla cizrna namočená vylejeme, nalejeme čerstvou a vaříme.
Až cizrnu uvaříme, což trvá cca třičtvrtě hodiny (vyzkoušejte, jestli je měkká a podle toho se zařiďte), tak tu vodu nevyléváme, ale necháváme si ji! Jde z ní udělat majonéza (nezkoušela jsem ještě). My si z této cizrnové vody děláme cizrnové pusinky.
Návod na cizrnové pusinky klikněte zde.
Cizrnu jíst je velmi dobrý nápad. Obsahuje totiž vitamín B6, a ten v nás probouzí pocity štěstí a dobré nálady. Také je v ní zastoupen hodně draslík, a ten je výborný na naše nervy, energii a mozek.
Milujeme si z ní dělat pomazánku.
350g uvařené cizrny
1 lžička lahůdkového droždí (má zajímavou chuť a vymyká se normálnímu droždí)
1 lžíci olivového oleje
4 lžíce tvarohu měkkého, tučného, kvalitního
1 a půl polévkové lžíce citrónové šťávy
okmínujeme, opepřujeme a osolíme podle chuti
Všechno rozmixujeme a je to. Pomazánka je hotová.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.