Destilace od A do Z

Než si zakoupíte destilátor, je potřeba, abyste ovládali alespoň základy. My jezdíme různě po světě a učíme se od různých destiléru. Základy nás naučila firma yasminka.cz

Nově také od roku 2019 prodává destilátory na bylinky. Její stránky jsou zde.

Proto doporučuji obrátit se na tuto firmu. Omlouvám se, z časových důvodů nejde každému zvlášť vypisovat, na co si dát pozor a na co ne. Také je to velmi energeticky náročné. A i my, než jsme se do destilace bylin na hydrolát a éterický olej s manželem pustili, jsme absolvovali pár kurzů a cest po světě.

Můžete navštívit například i nějaký náš kurz u nás v lese, který je spojený s destilací byliny na hydrolát a éterický olej. Případně kurz u nás v lese, kde se věnujeme celý den pouze aromaterapii a destilaci bylin na hydrolát a éterický olej. Na kurz věnovaný pouze destilaci bylin na hydrolát a éterický olej klikněte zde.

Pokud budete nakupovat destilátor v cizině, je potřeba dávat si pozor, aby u něj byl název essential. Jinak si objednáte destilátor na alkohol. A ten na destilaci bylinek nefunguje. Tento na fotce je 6l a je náš nejmenší. Kupovali jsme ho přes net ve Španělsku zde: destilátor na bylinky.

Když jsme začínali v roce 2014 tak jsme byli ojedinělí a zblbli jsme celou Česko – Slovenskou republiku ohledně destilací bylinek.

Cestujeme za destilacemi bylinek po celém světě a mohu vám říci, že se tato profese vyvíjí, mění. A také to co v jedné zemi je normální, v druhé zemi odmítají.

PROTO NEEXISTUJE DOGMA.

Článek o destilaci pampelišky, šeříku nebo kopřivy klikněte zde.

Destilace bylin na éterický olej a hydrolát je především radost s poznávání alchymie při procesu destilace bylinek. I v každé knize najdeme rozpory. Je to normální. Co člověk, to jiná zkušenost.

Knihy o destilaci bylinek – hydroláty

Na jaře 2017 vyšla první knížka v českém jazyce o hydrolátech. V roce 2019 vyšla další kniha, naprosto úžasná.

Co je to ten hydrolát?

Hydrolát neboli květová voda je produkt, který se získává při destilaci éterického oleje. Hydrolát a éterický olej kape zároveň. Podívejte se na videa destilací v našem online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde.

Případně na živém setkání pořádaném jen pro „onlajňáky“, s názvem Z počítače do života, je vždy ukázka a přednáška destilace bylin na éterický olej a hydrolát. Na výrobu éterického oleje je potřeba několik kilo, až tuny, siličnatých rostlin, které v sobě mají éterický olej. Ne každá rostlinka éterický olej má. Je potřeba vědět, jak se který éterický olej používá, jejich bezpečné používání, dávkování atd. Pokud destilujete bez odborných znalostí, je to na vaše riziko.

Na fotce hydrolát z Řebříčku a to modré je éterický olej z Řebříčku, který obsahuje biochemickou látku zvanou chamazulen.

Pokud chcete umět vše o aromaterapii tak, jak ještě nikdo, vědět jak používat hydroláty, jak éterické oleje, co to vlastně je a nahlédnout na některé naše cesty za destilacemi, můžete si zakoupit můj online kurz Vstupní brána k srdci aromaterapie zde.

Na éterický olej je zapotřebí hodně materie.

Doma si vydestilujeme od nic éterického oleje až po 50 ml éterického oleje. A to záleží na tom:

  1. jak velikou destilační kolonu vlastníme
  2. jaká je to rostlinka
  3. jakou má siličnatá rostlina výnosnost.

U nás v České republice se už destiluje éterický olej hlavně z levandule. Byli jsme učit destilovat levanduli přes projekt EU například zde.

Dříve se u nás v České republice destiloval na éterický olej hlavně kmín.

Nicméně hydrolát – to je ta voda, která vznikne destilací – vyrobit jde. Hydrolát je odborný název pro více známé květové vody. Květové vody se destilují z květů. Pokud se destiluje z lístků, plodů atd, je to hydrolát, anebo také hydrosol. Ať je hydrolát z květů nebo listů, je velmi silný a léčivý. Nese v sobě díky destilaci bioaktivní látky a informaci rostlinky. Mohou ho používat jak malé děti, tak staří a nemocní lidé. Také je vhodný pro naše zvířecí mazlíčky. Hydrolát je jemnější než éterický olej a tudíž bezpečný. Lze užívat např. těmito způsoby.

Použití hydrolátů:

  • Do krémů
  • Místo pleťových vod
  • Do osvěžovačů
  • Repelentů
  • Nosních kapek
  • Léčení hnisajících očí (vlastní zkušenost s heřmánkovou a růžovou květovou vodou stříkanou přímo do očí)
  • Na vlasy
  • Na kůži a jakékoliv potíže s kůží
  • Na řezné rány, kožní problémy
  • Na výrobu parfémů
  • Mohou se konzumovat. Pozor, konzumace pouze v případě, že znáte zdroj a víte, že je to opravdu přírodní hydrolát.
  • Do parní žehličky.
  • Při výrobě mýdla.
  • A další použití hydrolátů, které mě určitě v této chvíli nenapadlo.

Skladování hydrolátů

Hydrolát skladujeme v lednici. Pokud začne cuckovat, začne jinak vonět nebo prostě něco jiného než bylo předtím, podle čeho poznáte, že je pokažený, už ho nepoužíváme. Můžeme ho vylít do přírody.

U hydrolátů se měří i jejich pH. Hydroláty mají pH většinou od 4–7. pH metr si kupte podle svého uvážení. Manžel je technického zaměření a vybral ten, který vidíte na fotce. Na fotce je pH námi destilované Cassie. Úplně vzorový! Pokožka má 5.5 pH a u skořice je toto pH opravdu super.

Jak velký destilační přístroj?

My vlastníme celkem tři destilátory.

30 l destilátor

Do toho se vejde tak 1–5 kg rostlinky.

Na kurzu nás učili, že 1 kg rostliny je 1 l opravdu kvalitního hydrolátu. Ten druhý litr je také fajn, ale už to není taková síla. Takže z toho vyplývá, že 1 kg rostliny = 1 l kvalitního hydrolátu. V naší praxi jsme ale zjistili, že 1 kg rostliny je tak 0.5 dcl perfektního hydrolátu. Podle rostliny. 1 l z 1 kg nepřipadá, z našich zkušeností, absolutně v úvahu.

Na 25 kg materie

Toto je náš největší destilátor, který vlastníme. Navrhoval a nechal ho sestavit můj manžel.

Máme takto velký destilátor z toho důvodu, že pracujeme denně s hromadou lidí. Pořádáme kurzy (pro přehled našich kurzů klikněte zde), dále jsme pravidelně zvaní na různé přednášky, například do Bylinkové zahrady ve Valticích anebo na festival Aromaterapie a bylinky v Brně.

Proto máme i větší destilátor, který navrhoval a nechal sestavit můj manžel.

 

6 l destilátor

Vám na doma stačí destilační přístroj na bylinky menší. Tak řekla bych, aby to mělo cenu, tak těch 6-10 l. Vždy je třeba počítat s menší výnosností z té určité materie. Takže pokud se vejde do destilátoru na byliny 500 g rostliny (například do toho 10 l), tak z toho vyjde 3 dcl kvalitního hydrolátu. A to je pro domácí použití krásné!

Nutné doplňky k destilátoru

Destilátor vám přijde bez hadiček a bez florentské nádoby. Vše je potřeba si dokoupit buď v železářství, nebo domácích potřebách. Florentskou nádobu na internetu, případně v lékárně na laboratorní potřeby.

Florentská váza slouží k separaci éterického oleje a hydrolátu. Na fotce je éterický olej levandule – ta žlutá tekutina a dole je hydrolát z levandule. Éterický olej se nemísí s vodou!

Než začnu destilovat

Než začnete destilovat rostliny, zvažte si množství, které do destilátoru dáváte. Pokud se vám vejde 200 g rostliny, pak vydestilujte nejvíce cca 100 ml kvalitního hydrolátu. Zase – záleží na rostlině. Na toto neexistuje žádná tabulka a bacha na dogma.

Doba destilace se liší rostlina od rostliny. Také se liší podle velikosti vašeho destilátoru. Nám trvá v 30 l destilátoru destilace přibližně 3 h. Samozřejmě opět, jak u čeho a co destilujeme. Neexistuje na to návod, zvláště pro domácí užití.

Čištění destilátoru

Po destilaci destilátor čistíme. To znamená, že ho na 2 h pustíme znovu, ale s čistou vodou a bez rostlin.

Materie na destilaci

Můžete destilovat materii jak čerstvou, tak některé druhy i sušené. Názory se různí. Určitě je super destilovat čerstvé. Také můžeme destilovat semena, kůru, kořeny. Podle toho pak přizpůsobujeme, jestli je destilace tzv. parní, vodní, kombinovaná, přerušovaná atd.

Na fotce je skořice, kterou destilujeme na naší Škole alchymie, případn na veřejném kurzu, klikněte zde.

Pozor na skořici! Může způsobit škaredé popáleniny!

Pozor, v domácí destilaci i hydrolát ze skořice pálí na pokožce. To poznáte sami. Je velký rozdíl kupovaný hydrolát a vyrobený doma.

Destilovali jsme také například i jahody a okurky, ale pouze na hydrolát. Éterický olej z jahody ani okurky neexistuje. Pokud se chcete naučit aromaterapii, umět si pomoci v nemoci, opravdu doporučuji můj ojedinělý online kurz Vstupní brána k srdci aromaterapie.

Při destilaci je potřeba udržovat v chladící nádobě studenou vodu.

Jak se vyrábí hydrolát a éterický olej?

Máme tři způsoby destilace.

První způsob destlilace se nazývá hydro destilace:

  • Vložíme bylinky do spodní nádoby, kam se dává voda.
  • Vrchní díl na parní destilaci odložíme.
  • Uzavřeme horním dílem.
  • Zapneme pod tím oheň.
  • Pára jde trubkou do ochlazovací nádoby, kde se zase srazí a změní ve vodu,
  • Do připravené láhve, případně florentské vázy kape voda, hydrolát.

Popis destilátoru:

  • Na fotce vidíte spodní baňatou nádobu, do které se dává voda.
  • Nad ní štíhlou nádobu – to je ta s tím sítkem místo dna, do které se dávají rostlinky.
  • A pak vidíte táhnoucí se tyč, která vede do další nádobky. V této nádobce je studená voda, kterou stále udržujeme studenou. Je to díky tomu, že v té tyči, trubce, je ta pára s léčivými látkami vytáhnutými z rostlinky a v té studené vodě se zchladí a začne kapat ten hotový hydrolát případně, pokud je siličnatá rostlinka a véélkéé množství, i éterický olej. Například šeřík nemá žádný éterický olej. Takže éterický olej z šeříku neexistuje.

Druhý způsob destilace se nazývá parní destilace:

  • Dáme do spodní baňaté nádoby vodu.
  • Do nádoby se zabudovaným sítem byliny.
  • Uzavřeme.
  • Jakmile se zahřeje voda, pára prochází tou nádobou nad ní.
  • Naruší folikuly a žlázky rostliny. Tím se z ní uvolní její látky, které bere s sebou. V trubkách vedených do nádoby se studenou vodou se pára srazí a kape hydrolát i s éterickým olejem dohromady. Pokud je to rostlina siličnatá, tak i určité množství éterického oleje.

Například při destilaci levandule jsme měli ze 4 kg levandule 50 ml éterického oleje.

Tepelný zdroj na destilaci bylin

Tu spodní nádobu pokládáte na tepelný zdroj. My jsme si pořídili plynovou bombu. A to i z toho důvodu, abychom mohli vzít bombu a jít destilovat do přírody. Jinak samozřejmě postačí i elektrická plotýnka.

A protože destilovat nás učila firma yasminka, tak po jejím vzoru obkládáme destilátor kameny, pouštíme hudbu, případně Pitulník žlutý, nazývaný i jako Hluchavka žlutá, jsme destilovali při úžasném filmu Červený stan.

Rostliny destilujeme tak, jak cítíme, vnímáme. Například rmen jsme destilovali i s kouskem stonku. Ale vy můžete destilovat jen květy.

Doba destilace trvá u nás, v tom 30 l tak cca 3-4 h. Destilujeme pomalinku. Je dobré kontrolovat teplotu na teploměru a udržovat ji stálou. Tak kolem 90 stupňů,

Těším se na vás u nás v lesním království na nějakém našem kurzu!

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů