Než si zakoupíte destilátor, je potřeba, abyste ovládali alespoň základy. My jezdíme různě po světě a učíme se od různých destiléru. Základy nás naučila firma yasminka.cz
Nově také od roku 2019 prodává destilátory na bylinky. Její stránky jsou zde.
Proto doporučuji obrátit se na tuto firmu. Pokud začnete bez jakékoliv přípravy, berete si riziko neznalosti na sebe. Nejde každému zvlášť vypisovat, na co si dát pozor a na co ne. Je to velmi energeticky náročné a i my, než jsme se do toho s manželem pustili, jsme absolvovali pár kurzů. Každopádně dotazy můžete dávat do mojí uzavřené skupiny na facebooku s názvem Přírodní lékárna aromadary.
Také jsem si všimla, že se na netu rozšířil takový nešvar. A to, že se lidé dohadují co je, a co není správně při destilaci bylinek doma. Když jsme začínali v roce 2014 tak jsme byli ojedinělí a zblbli jsme celou Česko – Slovenskou republiku ohledně destilací bylinek. Mnoho, mnoho lidí kteří dnes dělají moudré na netu a peskují veledůležitě druhé v destilaci bylinek, co je a není správně jsme nainspirovali my. Vedli jsme je. Radili. Pomáhali. V lásce a nadšení. A my nadále trváme na tom, že destilace má být zábava a ego by mělo jít stranou.
Cestujeme za destilacemi bylinek po celém světě a mohu vám říci, že se tato profese vyvíjí, mění. A také to co v jedné zemi je normální, v druhé zemi odmítají. PROTO NEEXISTUJE DOGMA. A co bych byla moc ráda, aby se zase vrátila radost s poznávání alchymie při procesu destilace bylinek a ego dotyčných lidí šlo do prdele. I v každé knize najdeme rozpory. Je to normální. Co člověk, to jiná zkušenost.
Na jaře 2017 vyšla první knížka v českém jazyce o hydrolátech. V roce 2019 vyšla další kniha, naprosto úžasná.
Pokud budete nakupovat destilátor v cizině, je potřeba dávat si pozor, aby u něj byl název essential. Jinak si objednáte destilátor na alkohol. A ten na destilaci bylinek nefunguje. Tento na fotce je 6l a je náš nejmenší. Kupovali jsme ho přes net ve Španělsku zde.
Hydrolát, neboli květová voda, je vedlejší produkt při destilaci éterického oleje. Na výrobu éterického oleje je potřeba několik kilo, až tuny, siličnatých rostlin, které v sobě mají éterický olej. Ne každá rostlinka éterický olej má. Je potřeba vědět, jak se který éterický olej používá, jejich bezpečné používání, dávkování atd. Pokud destilujete bez odborných znalostí, je to na vaše riziko.
Na fotce hydrolát z Řebříčku a to modré je éterický olej z Řebříčku, který obsahuje biochemickou látku zvanou chamazulen.
Pokud chcete umět vše o aromaterapii tak, jak ještě nikdo, vědět jak používat hydroláty, jak éterické oleje, co to vlastně je a nahlédnout na některé naše cesty za destilacemi, můžete si zakoupit můj online kurz Vstupní brána k srdci aromaterapie zde.
Na éterický olej je zapotřebí hodně materie.
Doma si vydestilujeme od nic éterického oleje až po 50 ml éterického oleje. A to záleží na tom, jak velikou destilační kolonu vlastníme, jaká je to rostlinka a jakou má výnosnost.
U nás v České republice se už destiluje éterický olej hlavně z levandule. Byli jsme učit destilovat levanduli přes projekt EU například zde.
Nicméně hydrolát – to je ta voda, která vznikne destilací – vyrobit jde. Hydrolát je odborný název pro více známé květové vody. Květové vody se destilují z květů.
Pokud se destiluje z lístků, plodů atd, je to hydrolát, anebo také hydrosol. Ten je léčivý, nese v sobě díky destilaci bioaktivní látky a informaci rostlinky. Mohou ho používat jak malé děti, tak staří a nemocní človíčci. I zvířátka. Je jemnější než éterický olej a tudíž bezpečný. Lze užívat např. těmito způsoby.
Hydrolát skladujeme v lednici. Pokud začne cuckovat nebo prostě něco, podle čeho poznáte, že je pokažený, už ho nepoužíváme. Můžeme ho vylít do přírody.
U hydrolátů se měří se i jejich pH. Mají většinou od 4 – 7.
Na fotce vzorové pH našeho vydestilovaného hydrolátu z medu, vosku a propolisu.
pH metr si kupte podle svého uvážení. Manžel je technického zaměření a vybral tento.
My vlastníme celkem tři destilátory.
30L a do toho se vejde tak 1 – 2.5 kg rostlinky. Na kurzu nás učili, že 1kg rostliny je 1l opravdu kvalitního hydrolátu. Ten druhý litr je také fajn, ale už to není taková síla. Takže z toho vyplývá, že 1 kg rostliny = 1l kvalitního hydrolátu. V naší praxi jsme ale zjistili, že 1kg rostliny je tak 0.5 dcl perfektního hydrolátu. Podle rostliny. 1l z 1kg nepřipadá, z našich zkušeností absolutně v úvahu.
My máme takto velký destilátor z toho důvodu, že pracujeme denně s hromadou lidí, pořádáme kurzy (pro přehled našich kurzů klikněte zde), dále jsme pravidelně zvaní na různé přednášky, například do Bylinkové zahrady ve Valticích anebo na festival Aromaterapie a bylinky v Brně.
Proto máme i větší destilátor, který navrhoval a nechal sestavit můj manžel.
Vám stačí na doma méně litrů. Tak řekla bych, aby to mělo cenu, tak těch 6 – 10l. Vždy je třeba počítat menší výnosnost z bylinky. Takže pokud se vejde 500g rostliny do toho 10l, tak z toho vyjde 3 dcl kvalitního hydrolátu. A to je pro domácí použití krásné!
Destilátor vám přijde bez hadiček a bez florentské nádoby. Vše je potřeba si dokoupit buď v železářství, nebo domácích potřebách. Florentskou nádobu na internetu, případně v lékárně na potřeby nebo co. My ji máme z netu.
Než začnete destilovat rostliny, zvažte si množství, které do destilátoru dáváte. Pokud se vám vejde 200g rostliny, pak vydestilujte nejvíce cca 100 ml kvalitního hydrolátu. ZaSe – záleží na rostlině. Na toto neexistuje žádná tabulka a bacha na dogma.
Doba destilace se liší rostlinka od rostlinky. Také podle velikosti vašeho destilátoru. Nám trvá v 30l destilátoru destilace přibližně 3h. (Opět, jak u čeho a co destilujeme, neexistuje na to návod, zvláště pro domácí užití).
Po destilaci destilátor čistíme. To znamená, že ho na 2h pustíme znovu, ale s čistou vodou a bez rostlinek.
Můžete destilovat bylinky jak čerstvé, tak sušené. Názory se různí. Určitě je super destilovat čerstvé. Také můžeme destilovat semena, kůru, kořeny…ale podle toho pak přizpůsobujeme i jestli je destilace tzv. parní, nebo vodní.
Destilovali jsme například i jahody a okurky, ale pouze na hydrolát. Éterický olej z jahody ani okurky neexistuje. Pokud se chcete naučit aromaterapii, umět si pomoci v nemoci, opravdu doporučuji můj ojedinělý online kurz Vstupní brána k srdci aromaterapie.
Při destilaci je potřeba udržovat v chladící nádobě studenou vodu.
Máme dva způsoby destilace. Vlastně tři.
2. Parní destilace:
Například při destilaci levandule jsme měli ze 4kg levandule 50! ml éterického oleje.
Tu spodní nádobu pokládáte na tepelný zdroj.
My jsme si pořídili plynovou bombu. A to i z toho důvodu, abychom mohli vzít bombu a jít destilovat do přírody. Jinak samozřejmě postačí i elektrická plotýnka.
A protože destilovat nás učila firma yasminka, tak po jejím vzoru obkládáme destilátor kameny, pouštíme hudbu, případně Pitulník žlutý, nazývaný i jako Hluchavka žlutá, jsme destilovali při úžasném filmu Červený stan.
Rostlinky destilujeme tak, jak cítíme. Například rmen jsme destilovali i s kouskem stonku. Ale vy můžete destilovat jen květy.
Doba destilace trvá u nás, v tom 30 l tak cca 3-4 h. Destilujeme pomalinku. Je dobré kontrolovat teplotu na teploměru a udržovat ji stálou. Tak kolem 90 stupňů
Chcete si umět pomoci v nemoci?
Například pomocí tkáňových solí?
Anebo aromaterapie?
Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši?
Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde.
A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný nebo zážitkový kurz sem:
těšíme se na živé setkání s vámi.
A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.
Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.