Byli jsme v létě v Benátkách. Vždy, když se procházíme benátskými uličkami, naše fantazie jede naplno. Ve 14 století tady byl mor. Nemoc, na kterou se dříve umíralo. Nebyly léky, nevěděli si s touto nemocí vůbec rady.
Co ale věděli bylo to, že se přenáší vzduchem. Proto hlavně lékaři nosili na tváři masku s názvem Medico della Peste, která měla velký zobák. Do toho zobáku vkládali bylinky, jejichž vůně dezinfikovala vzduch a chránila je. Taková dnešní rouška, kterou dnes používáme při epidemii koronaviru.
Jak si připravit svůj vlastní bylinkový svazeček na vykuřování klikněte zde.
Hodně se zmiňuje bylinka s názvem Devětsil. Přímo se nazývala: „morovým kořenem“. Drtila se na prášek i s drahými kameny. No. A prý i sušenou ropuchou. 😉
A jaké bylinky například používali? Tak co mě zaujalo:
Aloe, jalovčinky, bodlák, skořice, routa, muškátový květ, cikorka, cedr, hořec, pistácie keř atd… 😍
To se rozdrtilo, namočilo do nějaké pálenky (myslím že na noc) a pak vložilo do destilační kolony.
Při moru se pila i ochucená vína rozmarýnem, šalvějí a dalšími bylinkami.
Léčba se střídala s pitím hydrolátu a mazáním s olejem. 😍
Co si pamatuji s filmu Ranhojič, tak u moru byly důležité puchýře. Jak se udělal puchýř, který později praskl, bylo vyhráno. 😍
No, a vždy, když se procházíme Benátkami, nasáváme historii… 😍
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.