Lípa je velmi oblíbený a známý český strom. Při našem putování po České republice jsem si všimla, že je celkem hojně kolem dokola. V parcích, u zámku… a někdy byl košatý, obrovský, mohutný, všeobjímající. Kolikrát jsem vůni lípy zaznamenala dlouho dopředu, ještě dříve než jsem zahlédla samotný strom. U Lípy to bzučí a žije.
Květ lípy pomáhá lidské bytosti, podobně jako růže nebo lněný olej. Zmiňuji se o tom na mých kurzech i v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde. Má pět vnějších a pět vnitřních okvětních lístků. Číslo pět patří člověku. Vůně květů je omamná, stačí si jich pár namočit přes noc do vody a ráno nás přivítá sladce opojná vůně, která obejme naše srdíčko. I listy Lípy mají tvar srdce.
Lípa pomáhá nejenom pozvednout srdce, ale umí pohladit i ve chvíli, kdy naše srdce už i fyzicky nestíhá a je oslabené. Například při palpitacích, angíně pectoris.
Ochraňuje i při chřipce. Fyzicky i spirituálně. Zvlášť, když na nás někdo KAŠLE.
Nádherný recept s lípou, kterému jsem dala název: Štěstí do kapsy – nejlépe u prdele klikněte zde, přátelé.
Máme více druhů lípy. Jako první roste Lípa velkolistá. A další známou a milovanou je Lípa malokvětá, srdčitá. Podle pana Janči je doba sběru pro květ lípy mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.
Na květ může mít někdo alergickou reakci, na listy z lípy už ne. Proto se mohou na inhalaci použít i listy z lípy. A to hlavně při počínající horečce. Také je super inhalovat listy při astmatu. Je to bezpečná úlevná aplikace.
Také kůra je léčivá. Ale tu používáme pouze z mladých větviček. Neřežeme kůru stromu, protože tím ten strom zabíjíme. A nikdo z nás nechce být vrah, že ano. Lípy se dožívají i tisíce let, tak snad přežijí i naši dobu, která ztratila úctu k rostlinám a přírodě.
Kůra je vhodná například při klystýrech proti střevním infekcím. Anebo popíjíme.
Hydrolát z lípy je vynikající i pro miminka, malé děti, těhotné a kojící. Hladí, konejší, uklidňuje. Můžete koupit třeba zde: florihana hydrolát z lípy.
Také do domácí kosmetiky je vhodné ho zakomponovat pro kůži se sklonem k podráždění, červenání a citlivosti.
Můžeme přidat plátek citrónu. Zvlášť v létě super. Citrón udržuje tekutiny v těle. V zimě si dávat citrón je blbost. Zvlášť při horečce.
Éterický olej z lípy existuje pouze ve formě tzv. absolue. Co to je dopodrobna rozebírám v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde. Pro zaryté aromaterapeuty to není éterický olej, protože ty se získávají destilací bylin. Někteří ho ani nechtějí používat. Což je škoda a to obrovská. Dogmatické přístupy jsou někdy hodně na škodu. Vůně lípy ve formě éterického oleje získaného pomocí absolue je neskutečně u lidí oblíbený a často ho používám hlavně u žen, které cítí únavu ve vztahu. Ať už díky stereotypu, nebo po hádce…prostě lípa a rázem je celosvětový mír.
Je vynikající pro workoholiky, unavené maminky.
Kousek od mé práce nám roste nádherná voňavá obr Lípa. Voní a objímá kolemjdoucí. Stojí si pevně a přesto se naklání i k domům okolo stojícím. Respektive hlavně k jednomu domu. Domu, kde sídlí lehké děvy, sex je tady propláchutý alkoholem a celý dům je plný různých příběhů. Ten dům se nazývá Moulin Rouge.
Měla jsem odsud klientku. Obdivuhodnou silnou ženu, která tady „pracovala“. Obsluhovala „nahoře bez“ a toužila po opravdové rodině s milujícím mužem a pobíhajícími dětmi.
Byla sirotek a měla sny. Ale toto psaníčko není o ní. Je o Lípě. O Lípě, která se něžně a laskavě naklání k oknům „vykřičeného“ domu a snaží se svými větvemi předat aspoň energii lásky. Může si to dovolit. Kořeny Lípy totiž sahají hluboko, proto toho ustojí hodně.
Její lístky mají tvar srdce a červen červenec ji milostně oblétávají čmeldové a včely.
Koruna každé Lípy je majestátní. Snad jen Bez a Lípa, možná ještě Bříza je lidem známá.
Používáme ji i na vykuřování. Když vykuřujeme dřevo Lípy, její popel si necháváme a čistíme si s ním zuby. Občas si špetku dáme i vnitřně.
Lípa je symbolem soucitu, velké ochrany domova (to lidé schovaní za příběhy v Moulin Rouge potřebují…). Lípa pomáhá zařadit do společnosti, pod Lípou se shromáždili vždycky všichni. Lípa v překladu (pro mě, tak jak mi to přišlo) znamená drak. A dračí energie je podobná hadí v Delfských věštírnách, kdy kněžky měli mnohdy podobný osud, jako příběhy Moulin Rouge v Brně.
Až do velkých hloubek mě vtáhla Lípa na výletě do dávné minulosti…
Lípa nás spojuje s naší životní energií, s energií podvědomí. Dodává klid a mír.
V homeopatickém léku je lípa dost depresivní. Ing. Iva Valentová z Uroboros mi potvrdila, že když v devadesátých letech dělali proving léku Lípa, že to bylo temné a náročné. Lípa prostě není jen tak náhodou Českým stromem.
Tady se hodí ukončení : „Nechť nás provází celosvětový mír k Duši.“
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.