Vůní je prý podobný ambře. WAW. 

Víte o tom? S Modřencem vždy na jaro trávím hodně času. Když jsem fotila fotky do recenze o knize Duše rostlin od pana Storla, tak mě tato rostlinka sama oslovila.
(Ano, chápu, je to na záchranku, ale fakt to tak mám). 

Recenze zde:

Nikdy by mě to nenapadlo, kdyby se ta kytka sama nepřihlásila. Jak jedlá??!! Vždyť celý život do mě všichni hučí, že jsi jedovatá?  A přitom jsem posléze opravdu našla zmínku o tom, že modřence mají jedlé květy stejně jako hyacinty. Ale jde o liliovité, tak vždy opatrně a v malém množství.

Poznámka: Nejezte listy ani stonky. Také běžné zahradní hyacinty NEJSOU jedlé.

Modřenec posiluje naši individualitu v davu.

I v naší uzavřené skupině na facebooku s názvem Přírodní lékárna aromadary si všichni v diskuzi mysleli, že je to jedovatá rostlinka.

Na skupinu klikněte zde.

Našla jsem, že modřenec:

Modřenec je nenáročná okrasná cibulovina, jejíž květenství má barvu hlubokého modrého nebe a kontrastuje s barvami jiných jarních cibulovin jako jsou tulipány, narcisy či prvosenky, které jsou spíše v odstínech žluté, oranžové nebo červené barvy. Modřence vytváří krásné kvetoucí trsy s příjemnou vůní. Rostliny jsou mrazuvzdorné a kvetou od března do května. Klasovité květenství roste na bezlistých stoncích. Rostlinu lze považovat za jedovatou (Mulholland et al., 2013), ale žádné vážné otravy nebyly v lékařské literatuře zaznamenány.

Existují doklady o tom, že modřenec byl v minulosti využíván v oblasti Středozemního moře v lidovém léčitelství (Papini, 1953), ale pozornost mu věnuje i současná medicína (Mašterov et al., 1991). Na studiu jeho biologicky účinných látek se z velké části podílejí také čeští a slovenští autoři. Ti prokázali přítomnost látek ze skupiny homoisoflavonoidů s antioxidační (Juránek et al., 1993), antimutagenní (Miadoková et al., 2002) a antiestrogenní aktivitou (Urbančíková at al., 2002).

Také že se cibulky jedí na Kypru, v Itálii a Řecku.

Dnes jsem ochutnala květy. Na lačný žaludek. Je velmi hořký, ale mě ta chuť byla příjemná. Předpokládám tedy, že bude na játra. Čistit játra, žlučník. Dala jsem si tak 4 ty květy a konec. Stačilo mi.

Žiju, naopak. Cítím se velmi dobře. Na to, že na lačný žaludek jsem snědla jedovatou rostlinku, je to blaho. 

Vůně modřence v parfému parfumérky Kateřiny Novákové

Kateřina Nováková mě zaujala svou osobností, čestností a i přesto, že se mám od ní co učit, tak je to osůbka nadmíru laskavá a skromná. Zatím má jen svou facebookovou stránku Love & little pepper, kde nabízí parfémy. Nejsou zcela přírodní, ale ten, kdo je s tím v pohodě a kdo chce šetřit přírodu si přijde na své.

A vůni Modřence namíchala a zachytila do svého parfému s názvem Vltava.

Modřencový akrod zachycený v parfému Kateřiny Novákové

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *