Je jedlá květina. Když jsem to před pár lety napsala na facebook, lidé nevěřícně onlinově kroutili hlavou. A přitom se šeřík používá už po celá staletí…
Můžete dát na dorty, chléb, naložit do medu, můžeme si z něj udělat tinkturu, macerát – prostě cokoliv. Můžeme ho dokonce i destilovat na hydrolát, pokud máme destilační kolonu.
Můj učitel čínské medicíny Petr Novák o něm psal toto:
Hydrolát z šeříku je výborný do vody na pití, na migrény, v kosmetice má stahující účinky. My jsme destilovali 5kg šeříku. O destilaci šeříku jsem psala zde.
Listy z šeříku na oplachy a obklady ječného zrna.
Pokud ho budeme používat do domácích krémů na čůňu, může některé jedince začít svědit pokožka. Hydrolát z šeříku ale nikoho nesvědil.
Kupodivu najdeme šeřík v řecké mytologii. Cudná nymfa jménem Syringa chtěla uniknout milostným návrhům boha Pana a tak se změnila na šeříkový keř. Pan ji hledal, ale místo ní našel jen samé keře šeříku. Z dřeva šeříku si udělal dýmku. Chtěl se prostě své lásky aspoň takto dotýkat. Syringe je v překladu stříkačka. 🙂 Šeřík se latinsky řekne Syringa vulgaris. To vulgaris není o tom, že je to stříkačka vulgární, ale znamená to běžný, obvyklý.
Co je dalšího zajímavého na šeříku? Mě osobně překvapilo, že patří do čeledi olivovníkovitých.
Ahrnutí: je to naděje, nový začátek v čistotě, pomáhá nám pochopit minulost.
Je spojený s láskou, rodinou, člověkem jako takovým. Člověkem, který musí žít s jinými lidmi a tím přichází k uvědomění a posunutí svého vědomí. Pomáhá nám dostat se do pocitů: je mi to jedno, je mi dobře.
Šeřík je na očištění od falešných lidí, kteří vám mažou med kolem huby, samé ťuťu ňuňu a pak zjistíte, že jsou to jen hovádka boží, kteří si žijí svůj život jak umí, akorát to jinak neumí, než se opičit, pomlouvat za zády, tvářit se jako láska a nedej bože, když vás to ještě má stát peníze. Šeřík tam prostě dodá pocit, že všechno je v pořádku, že to vlastně nejsou hovádka boží, ale naši učitelé.
Je povznášející, mírumilovný, přináší nejenom mír, ale i naději.
Nikdy nepoužíváme šeříky chemicky ošetřené! A když tak je můžeme trochu opláchnout. Mají na sobě občas broučínka. 🙂
Květy na sušení NEOPLACHUJEME.
Sirup s šeříku – klasika.
O tom, jak macerovat rostliny píši zde.
Chcete si umět pomoci v nemoci?
Například pomocí tkáňových solí?
Anebo aromaterapie?
Zajímá vás magická síla koření pro tělo a Duši?
Nabídka a přehled všech online kurzů, takový rozcestník klikněte zde.
A pokud nás chcete poznat osobně, jsme vám sympatičtí, můžete k nám zajít na nějaký odborný nebo zážitkový kurz sem:
těšíme se na živé setkání s vámi.
A nakonec, kdo má zájem být informovaný jako první o mých online kurzech, nechť vstoupí sem a svobodně se rozhodne.
Ať je naše setkání ku prospěchu nás všech.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.