Znáte Zmarlinku Jidášovu? Latinsky Cercis siliquastrum.
O tom, že nám roste na stráni jsem se dozvěděla až od mé kamarádky Bohunky P., která se na strom nevěřícně vrhla se slovy: „Jéé, vy tady máte můj milovaný strom, který jsem už taak dlouhooo neviidělááá! Je to vzácný strom, víte to?“ No jasně, že jsme to nevěděli.
Našla jsem si o něm zmínku, že je tento strom používaný hlavně v palestinské medicíně.
A podle pověsti se na tomto stromu oběsil Jidáš poté, co zradil za třicet stříbrných Ježíše. Dokud o stromu Jidáš nevěděl, byly na něm květy bílé. Ve chvíli, kdy se na něm oběsil, květy zčervenaly hanbou. Anebo jsem také vyčetla, že květy které kvetou přímo z toho stromu symbolizují slzy Ježíše, zatímco barva znamená hanbu za Jidáše.
Tato růžovo fialová barva je spojována s římskými a byzantskými císaři. Znamená totiž královskou hodnost. Dříve touto barvou byly olemovány porodní pokoje císařoven. Od toho vzniklo pořekadlo: „Narozený ve fialové“. To znamená, že už od narození to mimino bylo určeno k nadřazenosti a něčemu více, než byl obyčejný lid.
Tak mě napadá, že by i ta fialová krev byla od toho odvozena? Jako že mají šlechtici fialovou krev. Což je pochopitelně ptákovina, protože krev máme všichni červenou, že ano. Ovšem, že by symbolika? A ta hanba, to by mohlo být i u těch nafoukaných urozených. Že je hanba, že nadřazenost bývala v historii (a co si budeme povídat, i dnes) zneužívaná a ti „vyvolení“ se většinou chovali jako „prasátka“ anebo „hovádka“. Baví mě takto spojovat a přemýšlet.
Květy jsou jedlé. Můžeme je zakomponovat do našich pokrmů.
A velikonoční pečené Jidáše znáte? Recept mám zde.
Z květů tohoto stromu si můžeme udělat „Bachovu“ esenci.
U člověka to vnímám tak, že místo aby se snažil odčinit co udělal, místo aby začal žít čestně, tak se zabil. V symbolice to znamená, že sám sebe odsoudil a nedal si šanci napravit sám sebe dobrým skutkem. Dobrý skutek je láska, kterou můžeme obdarovávat ty, kterým chybí. Odsoudil se, odepsal se, vyhodil se z života. Sám sobě odmítl dát šanci.
Také vnímám tuto symboliku Jidáše v tom, že je potřeba těch „zlých“, aby se člověk naladil na sebe sama (boha) a tím získal další šanci a milost.
Protože Bůh (vesmír, život, prostě si tam doplňtě co chcete), ten nás miluje i s našimi chybami. To člověk druhému člověku švihne dveřmi před nosem. Jen člověk neustále omílá zdánlivé křivdy a viní, trestá, nadává, ponižuje… No, a to všechno symbolizuje tento nádherný a zvláštní strom, který je spjatý s Jidášem a Ježíšem.
Použijeme mandlový olej. Mandle je prvním stromem, který rozkvetá v tomto krásném období. Mnoho starověkých civilizací považuje mandli za symbol plodnosti, znovuzrození a vzkříšení. V Bibli je často uváděna jako symbol Božího příslibu spasení pro vyvolený lid. V mém online klubu Moci si pomoci rostlinné oleje zmiňuji nejen z hlediska zdravotního, ale i spirituálního.
Do 50 ml rostlinného mandlového oleje nakapeme:
Směsí si můžeme mazat:
Abychom byli laskaví a pomohli šířit lásku. Třeba bezvýznamnou pochvalou prodavačky. Nebo pošťačky. Nebo radostnou pomocí mamince s kočárkem. Případně laskavými slovy nějakou nešťastnou maminku pohladili ve chvíli, kdy její dítě řve jako blázen. Těch situací, kdy můžeme odčinit nějakou svou „vinu“ je tolik, že se nemusíme vnitřně trestat a „zabíjet“. Můžeme prostě začít hned.
Bez Jidáše by nebyl Ježíš, bez slabosti by nebyla síla. Bez smutku bychom si neužili radost…uvědomte si to přátelé. Hladím vás na dálku a přeji vám, abyste si dokázali odpustit sami sobě.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.