Častý dotaz, jak je to s jmelím. Jmelí (Viscum album) můžeme sbírat celoročně. Protože je úplně úžasné na vyrovnání tlaku.
Můj tip.
Je super když jmelí najdeme jak roste například na hlohu.
Jmelí roste v takové kouli nahoře ve větvích stromů. Proto v tomto případě musíme zvednout hlavu a hledět k nebi.
A toto je i spirituální vzkaz této obdivuhodné rostliny.
Pokud chceme, aby nám bylo v těžkostech našeho života lépe, musíme zvednout hlavu. Chca nechca. Jinak to prostě nejde. Co je ještě super je to, že semena jmelí rozmnožují ptáci svými hovínky. Ano, čtete dobře.
Ptáci (pamatuju si drozdy, ale určitě to dělá více druhů ptáků) zobají bobule (člověk NENENEE, bobule jsou pro člověka jedovaté!) a pak, když vylučují, semínka v tom jejich hovínku zůstanou. Přilepí se na kmen stromu, jmelí se chytne kmene a začne žít. Proč o tom píši? Protože v tomto se skrývá pro nás lidi neskutečný spirituální vzkaz:
I když je všechno na hovno, tak i v tom hovnu je nějaké dobro. My to dobro a krásno vzešlé z té sračky v této chvíli nevnímáme, nevidíme. Ale to krásno, to něco nového už z té na hovno situaci, už v nás a z nás pomalu klíčí.
Jen prostě:
Jmelí je stále zelené. Jako například jehličnany. Proto po spirituální stránce dodává naději, světlo a život. A logicky – pokud jmelí najdeme na jehličnatém stromu, je BOŽÍ a jeho účinky se znásobují.
A protože jmelí roste i na stromech, které jsou bez listí a vydané na pospas zimní přírodě, kdy záleží na vnitřní síle daného stromu, jestli zimu přežije, tak nám tím jmelí dává najevo, že rozdávat druhým můžeme pouze tehdy, pokud máme sami dost. V opačném případě nemůžeme kvalitně poskytnout druhým oporu a pomoci. Pokud to porušíme, onemocníme. Zanikneme. (Proto je jmelí úžasným pomocníkem například při rakovině. Rakovina – jdu sám proti sobě.)
Podle Ing. Věry Žďárské z Bylinkové zahrady ve Valticích jsou ve sběru jmelí tyto vyjímky.
Nesbíráme jmelí v měsíci leden a srpen na úpravu tlaku.
V tyto měsíce má jmelí méně složek, které jsou k tomu, aby účinkovalo na úpravu tlaku potřeba.
Sbíráme jen lístky. Ty pak buď můžeme usušit, nebo si z nich vyrobíme tinkturu. Tinktura se dělá jednoduše.
POZOR! Kuličky jsou jedovaté!
Věruška Žďárská se o jmelí bavila i v televizi.
Záznam z televize je zde. Vstupů měla více. Nadpis hledejte BYLINKAŘENÍ.
Znovu upozorňuji, čím méně, tím lépe. A JENOM LÍSTKY z jmelí.
A co dodat na závěr? Snad jen, že když uvidíme jmelí, je dobré ho vyříznout a strom vhodně ošetřit. Jsou na to speciální zálivky s přidaným draslíkem. A proč je dobré strom zbavovat jmelí? Protože jmelí bere živiny a vodu svému hostiteli a ten potom, zvlášť když je na něm jmelí delší dobu (cca 3 roky) tak slábne.
Všechno v přírodě má v sobě obsaženo zlo i dobro. Nikdy není jen jedna část, vždy jsou – ruku v ruce – obě tyto části pohromadě. A záleží jen a jen na nás, na co se zaměříme. Jak se k životu postavíme.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.