Přátelé sbíráte? Tak sbírejteeee! Rakytník (Hippophae rhamnoides) většinou nacházíme při procházce přírodou. Myslela jsem si původně, že u nás neroste divoce a že se musí vysadit. Nicméně Věra Žďárská z Bylinkové zahrady ve Valticích říká, že u nás rakytník roste planě na Kyjovsku a Bzenecku.
Rakytník máme samčí a samičí. Protože samec prostě neplodí a potřebuje k tomu voplodnění rakytníkovou slečnu. A prý mají být od sebe 15 cm. Aby se navzájem oplodnili. Jsem tak nějak nečekala, že při nákupu rakytníku budu studovat jejich sexuální život.
My jsme si rakytník nasadili do živého plotu. Miluje vítr a je díky trnům krásně ochranný. Ovšem jestli jsme si nasadili muže a ženu ještě nevíme. To zjistíme, až bude mít aspoň dva roky.
Jezme ho samotný, má moc moc vitamínů C. Jedna koule prý postačí k naší ochraně před virem. A to dokonce i zmražená koule rakytníku, si uchová tuto sílu! Můžeme ho natrhat a zmrazit. Jako jeden z mála si fakt zachovává své léčebné účinky i zamrazený.
Anebo si můžete udělat tuto dobrotu:
https://energieodxenie.cz/rakytnikove-smoothie/
Můžeme z něj vyrobit macerát, marmeládu, tinturu i sirup. Na macerát musí být ty koule sušené.
Sylva Sylviana v naší uzavřené skupině na facebooku Přírodní lékárna aromadary říká:
Rakytník je úžasný v tom, že je to komplexní rostlina nabušená vitamíny, minerály i omega 3, 6, 9 a taky pozor! ve velmi vysoké míře obsahuje i omega kyselinu 7, která je v přírodě dost vzácná. Kyselina omega 7 podporuje vznik serotoninu. (O serotinu a éterických olejích mám samostatnou kapitolu v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde). Však už jen pohled na jeho zralé plody člověka potěší. A to významně. A super je, že rakytník je fakt pro všechny. Můžeme si koupit výrobky z něho, nebo jej najít v přírodě. Rakytník je moje láska.
Na trhu je kniha Prof Valicka….Rakytník, rostlina budoucnosti. Stojí pár korun a je skvělým zdrojem informací o pěstování, zpracování rakytníku i o účincích jednotlivých rakytnikových produktů.
My si je sušíme zvlášť a používáme je do čaje. Jsou vynikající:
Také například listí z rakytníku můžeme rozemlít. U pana Hádka mám koupené želatinové prázdné kapsle, do kterých mleté bylinky vsypu a užívám vnitřně.
Z rakytníku nemáme éterický olej. Ale máme extrakt v CO2. Co to je rozebírám v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie zde.
Tady je to spíše než vůně, tak samotný rakytník ze své podstaty. To znamená, že je oranžový a pokud se s ním namažeme neředěně, budeme vypadat jako po útoku akutní žloutenky v panickém stavu. Pozor na to, přátelé.
Rakytník je prostě zázrak. Vyplatí se ho si zasadit. Ale prý ho prodávají i v Kauflandu.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.