Jakmile začnou vedra, že má člověk doslova pocit zalknutí, lapá po dechu, valí z něj pot, okamžitě začnu používat éterické oleje a hydroláty na ochlazení vzduchu. Zředím si je do rostlinného oleje a potírám zátylek. Pokud se jedná o dítě, tak je používám buď v rozprašovači, anebo v aromalampě.
A to konkrétně mátu peprnou, eukalyptus globulus a citrón.
Tyto tři éterické oleje doslova „rozříznou“ ten stojatý vzduch, osvěží, povzbudí, zchladí, dodají optimismus, zředí krev, dovolí nám znovu se v tom dusnu a vedru nadýchnout.
O kontraindikaci eukalyptu jsem psala zde:
Dalším je máta peprná. Ta je také kontraindikovaná pro děti do 10 let, těhotné a pro srdcaře. Způsobuje totiž fibrilaci srdce. Pokud máme dítě, nebo něco se srdcem, případně jsme zrovna 2v1, místo éterického oleje máty peprné můžeme použít hydrolát. Hydroláty jsou jemnější, bezpečnější. Neplatí to o všech hydrolátech. O tom si povídáme na mém kurzu Aromaterapie – moci si pomoci zde:
Například my máme v autě difuzér na hydroláty, a v těch vedrech si do něj dáváme mátu peprnou a růži. ÚŽAS.
Hydrolát z máty můžeme popíjet.
Doporučuji na den pro dospělého 1 polévkovou lžíci do 1 litru vody. Pro malé děti čajovou lžičku do 1 litru vody. Více raději ne. Už mám zkušenost s klientkou, cca 13letou holčinou, které voda s mátou náramně chutnala, zřejmě to doma přestřelila a udělalo se ji špatně. Zkusila jsme to také. Vypila jsem asi 2 dcl hydrolátu z máty a není ten stav nic moc. Proto s mátovým hydrolátem vnitřně opatrně, nepřeháníme to.
Další možností je, že si hydroláty můžeme nastříkat na pokožku, vezmeme kapku rostlinného oleje, například mandlový, a rozetřeme na kůži. Mňam.
Pokud nemáme mátu peprnou, můžeme použít jemnější mátu, a to mátu kadeřavou. Pro kontraindikované osůbky jen do aromalampy! Ne v blízkosti obličeje. Máta kadeřavá je také kontraindikovaná pro děti do 10 let, srdcaře a těhule.
Aromaterapie a děti, online záznam zdarma klikněte zde:
Obě máty, jak peprná, tak kadeřavá osvěží, dodají energii, povzbudí. Jsou vynikající proti bolesti hlavy.
Jen prosím mějte na paměti, že je opravdu kontraindikovaná pro děti do 10 let. Proto opatrně a pouze do rozprašovače nebo aromalampy.
Všechno probírám v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie klikněte zde: O hydrolátech mám více než 3.5 hodin videí.
Citrón, ten je bezpečný. Pročistí vzduch, také osvěží, zdezinfikuje, pomůže cítit se lépe, pozitivněji. Dodá pocit radosti.
Pokud máme doma malé děti a bojíme se použít mátu a eukalyptus i v aromalampě, zkusme dát do aromalampy jen citrusy. Nebude to sice takový říz, ale dodá nám to optimismus, povzbudí a pomůže překonat deprese.
Citrusové éterické oleje, pokud jsou získané lisovaním, jsou fotosenzitivní na sluníčko. Proto si je nedáváme na pokožku, ale opět do aromalampy.
Nádherná směs do aromalampy je citrón, grep, pomeranč a bergamot. Tato směs nám pomůže proti přehlcení, pocitu zalknutí, deprese, že ty vedra se nedají vydržet a možná si to i začneme užívat. I když já potřebuji k těmto pocitům tu mátu a eukalyptus. Na mě, když masíruji v těch vedrech, je směs složená jen z citrusů málo.
Zkuste přátelé, je to boží! Éterické oleje nádherně pomáhají zvládnout jakékoliv období. V zimě klienty zahřívám, v létě chladím.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.