Kdoule jsou velmi zdravé. Na podzim úžasný zdroj vitamínu C, kterého obsahují opravdu hodně. Kdoule se dají i destilovat doma na hydrolát. Éterický olej z kdoule mít zřejmě nebudeme.

Kdoule

O destilaci kdoulí na éterický olej a hydrolát se zmiňuji v mém online kurzu Vstupní brána k srdci aromaterapie, klikněte zde:

A víte o tom, že ve slovenském jazyce se kdoule jmenuje dula? I v bulharském se nazývá djula, jak mi prozradila Veronika Koleva, která v Bulharsku bydlí.

V jedné knížce jsem našla, že bergamot vypadá jako kdoule. To ovšem není pravda. Byli jsme za bergamotem v Kalábrii, a je to vizážově jako nebe a dudy.

Kateřina Kloudová z Aroma ateliéru zase říkala, že yuzu vypadá jako kdoule.

Účinky kdoulí

  • Jsou výborné proti zánětům střev.
  • Mohou se použít na jizvy, popraskanou kůži, popraskané bradavky kojících žen.
  • Podle mého kamaráda MUDr. Zbyňka Mlčocha jsou kdoule úžasné i na kašel.
  • Prý byly kdoule dříve používané i místo gelů na vlasy. Ovšem. Patlat si kaši z kdoulí na vlasy, to není zrovna můj sen!
  • Kdo drží nějaké diety, kdoule umí tišit hlad. Ale nedávejte do zpracovaných kdoulí cukr. Ten moc dietní není, žeáno.
  • Samotná rozmňáganá uvařená kdoule je úžasná i jako přesnídávka pro děti. A nás, dospělé samozřejmě také. Úplně ji vidím, jak obaluje střeva a hladí bříško.
Uvaříme, rzomixujeme a šup do bříška!

Kdoule překrásně voní. Naše babičky si je dávali do prádla. No nevím teda, jestli bych si ji dala do prádla, protože ráda hnije. Prý si je dávali do prádla sušené, ale to jsme zatím nezkoušeli. Kdoule než začne hnít, voní tak sladce. Medově. Možná i proto láká včelky, které na nich dlouze meditují.

Včelky milují kdoule a rádi na nic dlouze meditují. A my s manželem zase meditujeme při pozorování včel na kdoulích. chichi

Kdouli si moji klienti a přátelé na první pohled pletou buď s hruškou, nebo jablky. Dovedu si kdoule, jablka a hrušky představit jako kámoše, kteří mají společně při vaření se v hrnci nekonečnou párty. Hrušky nemám, tak snad se kdoulím nestýskalo.

Zpracování kdoulí

Samotné kdoule se nejí. Jsou totiž hodně tvrdé. Musí se tepelně zpracovat. A než je začneme zpracovávat, tak je musíme očistit od chloupků, kterými jsou pokryty. Je to takový jejich semišový kabátek. Tak ten jim přátelé musíme sundat.

Dostala jsem od kamarádky docela dost kdoulí, takže se mohu v receptech vyřádit. Miluju kdoule! Juuuchuu!

Videa s recepty najdete v mém online kurzu Labyrint duše zde:

Například jak si udělat Kdoulový sýr. A to hned dvěma způsoby. Jeden podle mých přátel Pavlínky a Hatíka Žilkových z Lipky Brno, a druhý podle kuchařky ze Svatojánu.

Kdoulový sýr

Recept na přesnídávku z kdoulí

Tento recept je velmi jednoduchý a napadne každého. My jsme ho udělali intuitivně.

  • Očistíme kdoule od semišového kabátku. A to tak, že vezeme čistý hadřík a ty chloupky setřeme. Je to piplačka, brát každou kdouli zvlášť!
  • Pak je zapotřebí odstanit z kdoulí ten ohryzek. Takové to s těmi jádry. Jako když čistíme jablíčka, akorát u kdoulí to jde tíž, protože kdoule je tvrdá jako blázen.
  • Pak kdoule nakrájíme na kousky.
Nakrájené kdoule bez jadřinců
  • Vložíme do hrnce s vodou tak, aby kdoule byly jen trošku ponořené. Chceme kdoule, ne vodu.
  • Jakmile budou kdoule měkké, ponorným vařičem je rozmixujeme. Můžeme přidat cukr podle chuti.
  • Rozmixovanou hmotu z kdoulí naplníme do zavařovacích skleniček. Doporučuji menší zavařovací skleničky. Zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a je to.

Protože jsem aromaterapeutka, dospeedovala jsem si celou směs po uvaření na kaši éterickými oleji.

Pochopitelně vy, co k nám přijdete na nějaký ten kurz, tak ochutnáte. I marmeládu a rosol z kdoulí. Pokud dostanu od druhé kamarádky ještě bednu kdoulí, tak ochutnáte likér.

A jak jsem psala na začátku, kdoule jsou zdravé.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů