Recepty na lesní domácí bonbóny

Bonbóny, hlavně když mě bolí v krku, případně mě pronásleduje mlsná prostě zbožňuji. Tyto domácí bonbóny si vyrobím přímo na určitý zdravotní problém. Například na vykašlávání, proti bolesti v krku, nebo na horečku, zánět atakdále.

V článku najdete spoustu tipů.

A co se týká bonbónů, tak je libo želatinové veganské lesní bonbóny z hydrolátu z borovice a lesních smrkových výhonků, slazené pouze medem z výluhem smrkových výhonků?

Anebo raději lesní bonbóny na cucání ze smrkových výhonků, hydrolátu borovice a éterického oleje bio jedle, obalované v bio citrónové kůře?

Ráda experimentuji, hledám, vymýšlím a připravuji různé zajímavé recepty nejenom pro mou rodinu, ale také na naše kurzy, které pořádáme v lese. Tyto recepty mají velký úspěch.

Velmi ráda inspiruji. Například na kurz Vůně růže, parfém života jsem vyrobila růžové bonbóny s medem, pro recept klikněte zde:

Veganské želatinové bonbóny

Na jaře, když rostou výhonky jehličnatých stromů si můžeme udělat výluh z výhonků, naložit výhonky třeba ze smrku, borovice nebo jedle do medu a z nich pak vyrobit domácí želatinové veganské medvídky. My v lese vyrábíme i žížaly.

Výhonky zpracováváme na jaře, z jehličí si můžeme udělat čaj i v zimě. Obsahují velké množství vitamínu C, látky na podporu imunity, očistu těla, působí proti zánětům v těle.

Recept na výluh z jarních výhonků jedlých jehličnanů

Natrháme si výhonky buď ze smrku, jedle, douglasky nebo borovice. Uděláme si z nich výluh.

To znamená, že část výhonků vaříme aspoň 15 minut, aby se uvolnily léčivé látky. Jakmile máme povařeno, tak druhou část výhonků vložíme do výluhu a již nevaříme! Je to z toho důvodu, že vařením se zničí vitamín C. Nicméně i když se zničí vitamín C, tak se z výhonků uvolní silice a jiné látky. Proto jednu část vaříme a druhou část ne. Ať tam máme všechno, včetně vitamínu C.

Pokud si chceme vyrobit bonbóny kdykoliv i mimo výhonky, použijeme hydrolát z jehličnatých stromů.

Recept na domácí želatinové bonbóny

  • Vezmeme tak půl hrnku borovicového hydrolátu a půl hrnku vody. Na jaře místo vody použijeme výhonkový výluh buď z borovice, douglasky, smrku nebo jedle.
  • Potřebujeme 15 g agaru.
  • Agar vsypeme do hydrolátu nebo našeho výluhu.
  • Zamícháme a mírně zahříváme. NEVAŘÍME!
  • Jakmile začne hydrolát s vodou a agarem trochu houstnout, přidáme med s vyluhovanými výhonky. Kolik medu dáme záleží na naší chuti. Záleží na tom, jak moc to chceme mít sladké. Osobně dávám šest polévkových lžic.
  • A můžeme nalít do formiček.

Pokud nemáme formy, do kterých můžeme směs nalít, použijeme plech. Ten plech vyložíme pečícím papírem. Hmotu necháme ztuhnout a pak vykrajovátkem vykrajujeme co chceme. Takto jsem vyráběla například banánové želatinové bonbóny, recept klikněte zde:

A můžeme si pochutnávat. Upozorňuji, že želatinové bonbóny z jehličnanů nejsou moc atraktivní. Ne každému chutnají. Když jsme byli na destilaci borovice mugo v Bergile, koupila jsem lidem na kurzy jejich bonbóny. A účastníci kurzů z nich opravdu moc nadšení nebyly.

Tvrdé bonbóny

Tvrdé lesní bonbóny s cukrem, to je jiná lahoda! Do nich přidávám i éterický olej. Pokud přidávám éterický olej dbám na to, aby byl v bio kvalitě.

Dávejte si na tu kvalitu pozor, přátelé.

Recept na tvrdý lesní bonbón ve zdravém obalu

Na tvrdý lesní bonbón potřebuji hydrolát, nebo zase výluh z jehličnanu. Recept jsem psala v článku o kousek výše.

Suroviny na tvrdý bonbón

Potřebujeme:

  • Půl hrníčku hydrolátu z borovice, jedle, douglasky nebo smrku.
  • Hrnek cukru. Používám pravý třtinový cukr.
  • Pokud rostou výhonky jedlých jehličnanů, nasbírám si hrst a posekám na jemno.

Do hrnce naleju zvolený hydrolát, vsypu cukr a vařím do táhlého sirupu. Jakmile je hmota hustší, vsypu posekané výhonky, odstavím. Ty výhonky jsou měkkoučké, jemňoučké. V bonbónu je nezaregistrujete. Věřte mi.

Pozor!

Až v této chvíli kapu do hmoty zvolený éterický olej. Éterický olej nevaříme. Do tohoto množství kapu 10 kapek bio éterického oleje.

  • Naleji do forem.
  • Nechám ztuhnout.

Zdravé obalení domácích tvrdých bonbónů

Po ztuhnutí bonbónů se doporučuje obalit bonbóny moučkovým cukrem. Ovšem tohle už je pro mě doslova fuj. Cukru už stačí.

A proto mám připravenou nasušenou bio kůru z citrusů, kterou používám na pečení.

Domácí nasušená kůra z citrusů na pečení

Vsypu ji do misky a bonbóny v ní obalím. Buďte v pohodě, vážně je to chuťově dobré!

Myslím si, že v tomto je můj nápad velmi originální.

Tak si pěkně vychutnějte ten sladký a krásný život, přátelé.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů