Jak na tinkturu z kaštanů?
Nasbíráme si kaštany a ještě čerstvé je pomeleme.
My je meleme na normálním, obyčejném masovém mlýnku. Je dobré pak mlýnek umýt. A i ruce. Kaštany jsou prý JEDOVATÉ! Ovšem někde se zase dočteme, že jsou v pohodě, jen je nesmí děti, těhotné a lidé s oslabenými ledvinami, nebo játry.
Já osobně vnitřně kaštanové tinktuře neholduji, protože se mi po olíznutí mírmě motala, a trošku rozbolela hlava.
A dále mě po chvíli začala svědit ruka.
Takže pokud chcete brát kaštanovou tinturu vnitřně, je potřeba konzultovat s lékařem nebo aspoň nějakým odborníkem. Pokud máte postižené ledviny nebo játra, tak bych to asi vnitřně vůbec nebrala. Pokud se rozhodnete pro vnitřní užívání, je potřeba dávat si pauzy a opravdu být obezřetný.
Vždy je dobré si raději kápnout tinkturu, cca 20 kapek na 50ml, do krému, nebo si udělat gel.
Tu pak přidáváme po kapkách do krému na nohy, nebo si ji vložíme do oleje.
Doporučují se nasbírat plody kaštanů a mít je v kapse.
Helena Růžičková v devadesátých letech radila, abychom nasbírali tolik kaštanů, kolik je nám let a vždy o jeden navíc. Vložit do plátěného pytlíku a dát pod polštář. Prý nás ochrání od nemocí.
Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.
S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa.
Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.
Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde.
I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem.