Jak zlikvidovat vši se vší silou přírody

Vši spolu s klíšťaty a komáry patří ke zvířatům, jejichž malý rozměr si kompenzují svou protivností a nebezpečností. O klíšťatech a komárech jsem psala článek zde.

V tomto článku se pustíme se vší vervou do všech vší. Je to sice zvíře, které svou velikostí pomalu nepřesahuje zrnko písku, ale to co je pro oko velikost zrnka písku, pro celého člověka je to veliký skok do života. A co více. Každá rodina obsahující aspoň jedno dítě v domácnosti už měla tu čest, dívat se vši z očí do očí. A nebyl to příjemný pohled.

Co je potřeba koupit za zbraně na vši?

  • Kovový hřeben všiváček, ne plastový. V lékárně. Cca 200,- Kč, oplatí se.
  • Tamanu rostlinný olej, nimbový.
  • Éterický olej: levanduli, geranium, bergamot bez bergaptenu, tea tree
  • Slivovici
  • Med.

Co přesně veš dělá?

Kouše a stříká látku, která způsobuje svědění. To svědění je tak úporné, že postižený ňunínek si drbe hlavu až do krve. To je tak nepříjemné, že pokud se vší rychle nezbaví, je z toho psychicky na dně.

První okamžitá pomoc na vši proti svědění:

Do nálevu (silnějšího čaje) z levandule, případně pokud máme doma hydrolát z levandule, kápneme nimbový olej, tinkturu z lichořeřišnice, a éterický olej z levandule. Vetřeme do vlásků, stříkáme na vlasy, vmasírováváme. Tato první pomoc je kvůli vším, ale především také kvůli psychice a zamezení svědění, které si postižený může rozdrábat až do krve, pokud se IHNED neřeší.

Takto zklidněni se posadíme, vezmeme si panáka slivovice. Pokud máme více jak 18 let, tak slivovici i vnitřně. Jeden panáček hezky uklidní. POZOR! Více panáčků situaci ještě zhorší. Nedoporučuji. smíích

Pokud nemáme více jak 18 let, ale máme vši, uděláme si ze slivovice pouze roztok, který použijeme na zábal vlasů. Maminky se v mé uzavřené skupině na facebooku s názvem Přírodní lékárna aromadary svorně shodly, že tento zábal jim působil proti vším nejvíce.

Zábal ze slivovice na vši.

  • 70/30 voda/slivovice.
  • zábal na 30 minut do fólie a ručníku.
  • Po 30 minutách umýt
  • A tento roztok dát do rozprašovače a stříkat na vlasy. Nejčastěji mami uváděly, že funguje tea trea za uši.
  • Já bych volila místo čisté slivovice, pokud doma máme tintury, zvolit na zábal rovnou tinktury. Zabiju tím minimálně dvě vši jednou ranou.
  • Jak si vyrobit Tinktury článek zde.

To tea tree za uši bylo maminkám účinné možná proto, že za ušima se vši zřejmě drží jako první. Pak se rozmnoží tak, že pokryjí celou hlavu, nejčastěji na zátylku. Takže se ze začátku věnujeme hlavně partiím za ušima a v zátylku.

Tím se dostáváme k další domněnce. Mám vši, jsem prase. TO NENÍ PRAVDA! Za prvé, veš je menší než prase, a to celkem viditelně. Veš si nevybírá, veš je skromná. Klidně skočí i na to prase, pokud je to prase hypízák. Z toho vyplývá, že jedinému komu se vyhne, je holohlavý člověk. Protože se nemá kde uchytit.

Proto koluje pověst, že když si vlasy ostříháme, vši zmiznou. NEZMIZNOU! Ale pravda je ta, že se s kratších vlasů lépe vyčesávají. Ale přátelé, ruku na srdce, vy byste se chtěli ostříhat kvůli tak malému problému, jako je veš? JÁ NE. A pokud ostříháme holčičku, která má delší vlásky, zaděláme jí tak na trauma. Je to, jako když si žena kulmuje vlasy, a ty ji zčistajasna upadnou. ŠOK. Hrůza. Minimálně půl roku leze kanálama. To stejné cítí i malá holčička!

A pokud tento článek čte tatínek, který se nekulmuje, stačí si uvědomit jaké to je, když člověk z velikého pankového hára začne plešatět.

A nyní si dáme trošku kulturní vložky:

Jak můžeme chytnout veš?

Veš se člověka drží jako klíště. A jako klíště také na člověka zákeřně číhá. Nelétá, neskáče, hezky hačá… a čeká. Je to tvor pohodlný, leží, čeká. Proto je dobré dezinfikovat éterickými oleji, hydroláty, vyrobenými rozprašovači, všechny vší ložnice. Polštáře, deky, postele. I hřebeny! A ještě nejlepší je prevence. A tou je vtírnutí éterického oleje přímo do vlasů.

Když masíruji klienty, vždy jim vmasírovávám do vlásků éterický olej.

A sama jsem už za ty roky chodící éterický olej.

Místo krve mám éterický olej.

Prostě na mě nic nevlezlo, ani když byla invaze vší všude kolem mě. Jsem pro ně smrdící Xenie. A když někomu smrdíme, tak nás nechce. A to se nazývá repelentem. Proto používáme tzv. repelentní éterické oleje.

A když někomu voníme, tak jsme atraktivní. Jsem atraktivní, vonící Xenie. V aromaterapii se totiž tyto látky nazývají atraktanty. Toto probíráme na všech mých kurzech.

Repelentní, smrdící éterické oleje vším:

  • cedr – je vhodný i pro děti a epileptiky
  • geránium – je vhodný pro děti a epileptiky
  • jalovec – je vhodný pro děti a epileptiky
  • tea tree – je vhodné pro děti a epileptiky
  • rozmarýn – není vhodný pro děti, epileptiky a lidi s vysokým tlakem
  • levandule pravá – vhodná pro děti, kapat s rozumem
  • pačule – vhodné pro děti
  • eukalyptus citriodora – opatrně pro děti do 10 let
  • bergamot – vhodný pro děti, je silně fototoxický proto vybírejte bez bergatenu
  • tymián – tymol zákaz děti, linalool je lalalaa pro děti moje video o tymiánech)

Tyto éterické oleje můžeme aplikovat jako zábal tak, že kápneme dvě kapky do medu a popatláme celou tou krásou vlásky.

A jednoznačně si pořídíme hydroláty! Jsou bezpečné pro děti a nebezpečné pro vši. Obecně platí, že účinky popsané u éterických olejů jsou platné v účincích i pro hydroláty, akorát že jsou bezpečnější.

Už víte, s čím vším můžeme jít proti vším? Hlavně radostně přátelé. Kdo jde radostně, jde dobře.

Xenie Bodorík Pilíkova
Jsem profesionál v aromaterapii, masážích, bylinách a provádím klienty životem už od roku 2006. Propojuji nebe a zem, tělo a duši pomocí přednášek a kurzů aromaterapie, bachových esencí, metody EFT a dalších cest. https://energieodxenie.cz/online-kurzy-od-xenie/>>

Jsem profesionální holistická aromaterapeutka, zdravotní masérka a bylinářka.

S mým manželem rádi cestujeme. Jezdíme po celém světě, především po Evropě, studovat destilování rostlin na éterický olej a hydrolát. Zajímají nás různé kultury a život v dalších zemích světa. 

Učíme a inspirujeme lidi, jak si umět pomoci. Milujeme poznávat svět.

Bydlíme v lese v Brně, kde pořádáme i různé kurzy. Přehled našich luxusních zážitkových kurzů klikněte zde

I když mám recepty a rady v článcích vyzkoušené a aplikuji je ve svém běžném životě, jejich použití nenahrazuje lékařskou péči a VŽDY, při závažném onemocnění, anebo když je jakákoliv pochybnost o svém zdravotním stavu, by se měl člověk poradit se svým lékařem. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů